Czy zjedzenie tego ciasta mogło zaszkodzić dziecku?

Dzień dobry, dzisiaj mąż piekł ciasto które podczas jedzenia okazało się zakalcem. Zjadłam prawie cały kawałek, a jestem w 6 tygodniu ciąży. Czy może to jakoś zaszkodzić dziecku? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zakalec, czyli niedopieczone ciasto, może być nie tylko ciężkostrawny i skończyć się problemami z trawieniem, ale również grozi zakażeniem Salmonellą. Choroba ta objawia się nudnościami, wymiotami, biegunką i skurczami żołądka. Do tego może dojść ból głowy, gorączka oraz dreszcze.

Na szczęście Salmonella w ciąży zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla płodu. Samo zakażenie nie jest bowiem groźne. Groźniejsze są jego skutki, takie jak odwodnienie, do którego może dojść na skutek wyżej wymienionych dolegliwości.

Jeśli więc nie odczuwa Pani żadnych niepokojących objawów, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku.

Więcej informacji na temat Salmonelli w ciąży znajdzie Pani w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/salmonella-w-ciazy-zagrozenia-leczenie-i-zapobieganie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.