Czy zmniejsza się ochrona przed ciążą podczas przyjmowania tzw. tabletek placebo?

Witam, nurtuje mnie pytanie, dotyczące ryzyka zajścia w ciążę podczas współżycia w dniach poprzedzających miesiączkę, gdy stosuje się tabletki antykoncepcyjne? Od jakiegoś czasu stosuję antykoncepcje hormonalną (system 24 +4 tabletki placebo), jednak zamierzam odstawić tabletki w tym miesiącu. Czy w takiej sytuacji zmniejsza się ochrona przed ciążą w tych 4 dniach poprzedzających nadejście okresu, jeśli od nowego cyklu nie będę przyjmowała hormonów? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W momencie odstawienia tabletek nie jest Pani już chroniona przed niechcianą ciążą. Trudno powiedzieć, w którym momencie po odstawieniu tabletek dojdzie do pierwszej owulacji, jest to kwestia indywidualna. Teoretycznie może dojść do niej bardzo szybko, wtedy seks w czasie 4 dni brania tabletek placebo może doprowadzić do zapłodnienia. Radzę się dodatkowo zabezpieczyć, na przykład przez używanie prezerwatyw w tym okresie.

Pozdrawiam serdecznie!