Wydłużenie okresu stosowania tabletek placebo

Stosuję Y... (schemat zażywania 24+4). Zaczęłam przyjmować tabletki z nowego blistra po 5 dniach przerwy, zamiast po 4 (ale okres dostałam dopiero 5. dnia). Nie udało mi się zdobyć recepty na czas. Jakie mogą być tego konsekwencje?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wydłużenie okresu placebo należy potraktować jako pominięcie tabletki z pierwszego tygodnia cyklu. W takiej sytuacji należy przyjąć pominiętą tabletkę, tak szybko, jak to możliwe (nawet jeżeli oznacza to, że przyjmie się dwie tabletki jednego dnia). Ponadto należy stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywa) przez następne 7 dni. Istnieje ryzyko ciąży związane ze stosunkami odbytymi w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki. Proszę wykonać test ciążowy za około 2-3 tygodnie (i powtórzyć go jeszcze tydzień później). W przypadku pozytywnego testu ciążowego należy natychmiast odstawić tabletki.

Pozdrawiam!