Czy żylak odbytu, który nie daje objawów, należy usunąć?

Witam, Jestem po wizycie u lekarza oraz po badaniu anoskopowym. Wynik badań to mały żyłak odbytu wewnętrzny, który nie daje żadngch objawów oraz przerośnięty fałd anodermy, który mam odkąd pamiętam. Moje pytanie czy powinnam operacyjnie usunąć już żylak, bo otrzymałam skierowanie do szpitala, w celu wykonania operacji. Pytanie drugie czy jest możliwość usunięcia przerostu anodermy w warunkach ambulatoryjnych?

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam
W obecnych czasach w warunkach bloku operacyjnego w szpitalu powinny być operowane jedynie przypadki bardzo zaawansowanej choroby hemoroidalnej. Większość młodych pacjentów decyduje się na nieporównywalnie bardziej komfortowe zabiegi małoinwazyjne z użyciem lasera, fal radiowych, specjalnych klejów, czy tzw. sklerozantów. Większość zabiegów wykonywanych jest w trakcie badania anoskopowego bez konieczności podawania znieczulenia, ponieważ te procedury są bezbolesne. Również fałdy okołoodbytnicze usuwa się w warunkach ambulatoryjnych, w zdecydowanej więkrzości przy użyciu lasera. Najczęściej taki zabieg nie wymaga zakładania szwów. Bezobjawowa choroba hemoroidalna nie wymaga bezwzględnego leczenia operacyjnego. Nawet w II stopniu zaawansowania często zmiana nawyków żywieniowych i prawidłowe wypróżnianie (czyli zmiana "nawyków toaletowych") często prowadzi do cofnięcia się objawów. Proszę mieć jedynie na uwadze, że choroba hemoroidalna jest uwarunkowana genetycznie i jest chorobą przewlekłą i postępującą, zatem w ciągu kolejnych lat życia na pewno da o sobie znać, a efekty leczenia są najlepsze, gdy leczenie rozpoczynamy we wczesnej fazie choroby.
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok Chirurg, flebolog, proktolog "Una Medica" ul. Żelazna 69a Warszawa tel: +48 668 88 00 42; "Kriocentrum", ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106