Czym jest niedomykalność zastawki mitralnej?

10-letnia dziewczynka, córka mojej znajomej ma zdiagnozowaną niedomykalność zastawki mitralnej 2-3 stopień, przerost lewej komory serca, wypadanie obu płatków zastawki. Matka jest osobą samotnie wychowującą dziecko. Do tej pory lekarze z lokalnych przychodni nie bardzo umieli wyjaśnić, skąd u dziecka takie schorzenie i jakie środki należałoby podjąć. Może osoba kompetentna potrafi w ludzki sposób wyjaśnić matce, jakiego rodzaju jest to schorzenie i co począć, żeby dziecko jak najszybciej mogło powrócić do normalnego dziecięcego, aktywnego życia.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Zespół wypadania płatków zastawki mitralnej jest zaburzeniem, które może mieć wiele przyczyn, jako również może występować rodzinnie. Zaburzenie to jeśli jest znacznie nasilone (tzn. wypadają oba płatki) może prowadzić wtórnie do niedomykalności zastawki mitralnej a następnie do przerostu lewej komory serca. Konieczne jest zebranie wywiadu i przeprowadzanie dokładnego badania fizykalnego aby dokładnie ocenić, które postępowanie będzie optymalne. Postępowanie w tym schorzeniu zależy od stopnia nasilenia objawów i obrazu ECHO. W opisanym przypadku wydaje się, że nie ma wskazań do leczenia operacyjnego. Pozostaje ograniczenie wysiłku fizycznego, zakaz uprawiania sportu i ewentualne stosowanie beta-blokera. Konieczna jest regularna kontrola u kardiologa najlepiej dziecięcego co 1-2 lata. W tej chwili niestety nic więcej nie można powiedzieć.

Pozdrawiam serdecznie!