Jak kontrolować niedomykalność zastawki mitralnej?

Witam, mam 34 lata. Miałem w zeszłym roku robione badanie echo serca. Głównie co mnie niepokoi to zastawka mitralna łagodna centralna fala zwrotna, zastawka trójdzielna śladowa fala zwrotna, wymiary serca na granicy górnej. Moje pytanie, jak szybko może się ona rozwijać? Czy mogę wykonywać lekki wysiłek fizyczny? Pytam, ponieważ ciśnienie krwi mam w górnej granicy 135/70 138/72. Chciałbym je lekko zbić w sposób naturalny. Co ile powinienem robić badanie kontrolne? Jak bardzo jest to niebezpieczne? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam! Uwidocznione nieprawidłowości w czynności aparatu zastawkowego serca nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia. Aczkolwiek aby ocenić całość obrazu klinicznego konieczne jest także zebranie dokładnego wywiadu chorobowego oraz badanie kliniczne. Stwierdzone zmiany wymagają regularnej kontroli kardiologicznej. W zależności od nasilenia objawów i parametrów echokardiograficznych co 1-2 lata (powinien o tym zadecydować kardiolog). Obecne wartości ciśnienia tętniczego nie wymagają zastosowania terapii farmakologicznej, a jedynie postępowania niefarmakologicznego. Bardzo dobrze, że zdecydował się Pan na wysiłek fizyczny, nie jest on przeciwwskazany w Pana sytuacji. Należy zadbać również o optymalną dietę i unikanie używek (kawa, papierosy, alkohol). Jeśli chodzi o przebieg niedomykalności zastawki mitralnej to zależy od wielu czynników. Zazwyczaj niedomykalność o łagodnej fali zwrotnej przez kilka- kilkanaście lat może przebiegać bezobjawowo. Istotne znaczenie rokownicze ma wielkość fali zwrotnej, dlatego istotne są regularne kontrolne badania ECHO serca. Podsumowując, nie ma powodów do obaw, proponuję zastosować się do zaleceń kardiologa i pozostać pod jego kontrolą. Pozdrawiam serdecznie!