Czym jest poparzenie chemiczne w jamie ustnej?

Witam chciałam zapytać co to jest poparzenie chemiczne chodzi o jame ustna (zeby) i jakie są konsekwencje takiego poparzenie w którym bol kości był straszny

Witam serdecznie,
Poparzenia chemiczne, to podrażnienia wywołane przez substancje żrące - stężony alkohol, kwas lub zasadę.
W przypadku stomatologii takie poparzenia mogą być wywołane np. przez nieprawidłowo założony środek dewitalizujący, czy podchloryn sodu, który dostał się w obręb tkanek miękkich.
Konsekwencje są zależne od zakresu, rodzaju działającego środka i czasu kontaktu środka z podrażnionym miejscem. Mogą pojawić się m.in. bąble, ból, miejscowa martwica, zaczerwienienie.

Oparzenia chemiczne pojawiają się w wyniku kontaktu skóry, błony śluzowej,przyzębia z substancjami żrącymi, kwasami i związkami organicznymi. Stopnie oparzenia chemicznego uzależnione są od: rodzaju środka chemicznego, siły i jego stężenia, miejsca poparzenia, czasu pozostawania substancji chemicznej w miejscu drażnienia.
Objawy oparzenia chemicznego:Zależne od rodzaju substancji i miejsca jej działania, m.in.: zaczerwienienie, podrażnienie poparzonej skóry, oparzenia w jamie ustnej i gardle, piekący ból w jamie ustnej,zawroty i bóle głowy, problemy z połykaniem, ślinotok, bladość, sinica, pocenie się, zaburzenia świadomości.
Leczenie oparzeń chemicznych zależy od rodzaju substancji je powodujących. Najważniejsza jest szybka reakcja od skażenia substancją chemiczną.