Czym mogą być spowodowane zaburzenia mowy, drętwienie ust i języka oraz dłoni, a także kłopoty z mową?

Raz na jakiś czas zdarza mi się sytuacja w której ni z tego ni z owego zaczynam odczuwać nadpobudliwość, zaraz potem dzieje się dziwna rzecz z moim wzrokiem, zaczynam widzieć wszystko tak jakby ktoś zaświecił mi mocnym światłem w oczy, gdy ustępuje takie widzenie zaczyna drętwieć mi dłoń, najczęściej prawa, a także język oraz wargi. W tym czasie mam także trudności z artykułowaniem swoich myśli, niby wiem co mam powiedzieć. ale gdy dochodzi do wymowy trudno znaleźć mi słowa, których mam użyć. Po kilku minutach stan ten ustępuje, a pozostaje po nim tępy ból głowy trwający najczęściej trzy cztery godziny. Bardzo proszę o odpowiedź, czym może być spowodowany taki stan rzeczy? Z góry dziękuję za odpowiedź.  
ponad rok temu

Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na występowanie migrenowych bólów głowy, które poprzedzone są tzw. aurą (to jest zaburzeniami widzenia, drętwieniami czy problemami z mówieniem).  Jednak dla potwierdzenia takiej diagnozy i dla wykluczenia, że przytoczone dolegliwości nie są wynikiem obecności w mózgu istotnych zaburzeń, wskazana byłaby wizyta u neurologa (dokładne zebranie wywiadu co do objawów, przedmiotowe badanie neurologiczne oraz badania dodatkowe – najlepiej rezonans magnetyczny głowy).

0

Leczenie migreny zależy od jej rodzaju.
Jeżeli bóle głowy występują rzadko, do kilku razy w miesiącu taką migrenę nazywa się zwykłą czyli epizodyczną a leczenie polega na przerwaniu bólu głowy czyli leczeniu doraźnym.
Leki stosowane w terapii migreny, których jest bardzo wiele należą do różnych grup. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka.
Najczęściej są to „popularne leki przeciwbólowe”, nie powinno się jednak stosować leków łączonych zawierających kofeinę, kodeinę lub tramadol. Leki te, mimo że są skuteczne i ból głowy szybko ustępuje, równie szybko powodują przejście migreny w postać przewlekłą.
Coraz większą popularność w leczeniu migreny epizodycznej zyskują tryptany. Tryptany są skuteczne w hamowaniu nie tylko bólu, ale też i objawów towarzyszących jak nadwrażliwość na światło i hałas. Uważa się, że nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę tryptanów w ciągu doby i nie więcej niż 8 tabletek w ciągu miesiąca.
Jeśli migrena epizodyczna jest częsta, należy myśleć o leczeniu profilaktycznym.
Do leczenia profilaktycznego najczęściej stosuje się niektóre leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwpadaczkowe, blokery kanału wapniowego, beta adrenolityki. Warunkiem powodzenia terapii jest stosowanie tych leków odpowiednio długo i w odpowiednio dużych dawkach.
Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem leczenia migreny przewlekłej jest leczenie toksyną botulinową. Na świecie stosowana od kilkunastu lat, w Polsce od kilku.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty