Czym się objawia choroba miesiąca miodowego?

Badania ogólne robiłam, posiew również. Byłam u urologa sprawdził wszystko. I pęcherz mam zdrowy. natomiast moja choroba nazywa się "chorobą miesiąca miodowego" .. Gyno femidazol już nie biore bo sie skończył, clotrimazolum smaruje ale już cewka przestaje mnie piec, ale jak ją dotykam to nadal boli ale już nie piecze. Biorę witaminę E i Apro Uro , oraz pije witaminę C. Od kilku lat myślałam że choruje na zapalenie pęcherza ale to jednak choroba miesiąca miodowego.

Witam serdecznie. Występowanie zakażeń układu moczowego - ZUM, często związane jest ze współżyciem seksualnym. Przypadłością, która dotyka wiele kobiet, zwłaszcza młodych, jest nawracające zapalenie pęcherza moczowego, czasami na forach internetowych nazywane „chorobą miodowego miesiąca”. U znacznej części kobiet podczas stosunku płciowego dochodzi do podrażnienia cewki moczowej. Objawami są między innymi uczucie pieczenia i kłucia podczas oddawania moczu, bóle w okolicy łonowej, które mogą wystąpić kilka godzin po stosunku lub następnego dnia oraz częstomocz. Zdarza się również, że w trakcie stosunku płciowego do cewki moczowej dostają się bakterie. Zaniedbania higieniczne lub przetrzymywanie moczu w pęcherzu po stosunku ułatwiają rozwój tym chorobotwórczym drobnoustrojom. Ponadto stosowanie antykoncepcji w postaci krążków domacicznych lub środków plemnikobójczych również zwiększa ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zakażeń, w tym zakażeń układu moczowego. Kobiety są bardziej narażone na ZUM niż mężczyźni, z powodu na budowę anatomiczną cewki moczowej. Ze względu na bliskość pochwy i odbytu drobnoustroje w łatwy sposób mogą przedostać się do pęcherza moczowego, wywołując stan zapalny. Najczęstszą przyczyną zakażeń są bowiem bakterie - ZUM wywołuje głównie pałeczka okrężnicy (Escherichia coli). U kobiet w okresie dużej aktywności seksualnej drugą najgroźniejszą bakterią jest gronkowiec saprofityczny (Staphylococcus saprophyticus).

W leczeniu zakażeń układu moczowego najczęściej stosuje się antybiotyki z grupy penicylin, cefalosporyn, fluorochinolonów, sulfonamidów (kotrimoksazol), nitrofuranu.