Dawka promieniowania w jodoterapii w leczeniu raka tarczycy

C.d. mojego pytania nr 24241. Cytuję: "Dawkę ustala się w oparciu o badania obrazowe, więc Pani decyzja może wpływać na ilość podanej substancji". Co w moim przyp. znaczy, że dawkę ustala się w oparciu o badania obrazowe, co to znaczy badania obrazowe? Jeśli chodzi o USG tarczycowe, to miałam robione, jak wspomniałam, w pierwszym dniu przed podaniem jodu do scyntygrafii i nic się nie działo w obrazie usg, jedynie niewielki obrzęk, chyba pooperacyjny. Dawkę podobno mam już ustaloną, gdyż wkrótce idę na jodoterapię 131-I.

Nie zrozumiałam, więc ponowię pytanie: Czy zamiar endokrynologa o późniejszym dopromienianiu może mieć wpływ na wcześniejsze ustalenie przez endokrynologa ilości dawki jodu leczniczego 131? A tym samym, czy moja rezygnacja z dopromieniania ma wpływ na ustalenie wcześniej dawki jodu leczniczego 131-I? Czy w razie mojej rezygnacji z późniejszego (po jodowaniu leczniczym) dopromieniania radiologicznego powinnam szybko, jeszcze przed poprzedzającym leczeniem jodem 131-I, zgłosić to endokrynologowi, aby na nowo ustalił mi dawkę jodu?

Poza tym, czy można wychodzić na słońce, opalać się, przed jodowaniem leczniczym i także po jodowaniu? (Niechcący jednak zbyt mocno się opaliłam na karku, dekolcie i ramionach, piłam dużo wody Muszynianki - która nie wiem, czy zawiera jod, bo na etykiecie podane są najważniejsze pierwiastki: wapń, magnez, sód.) Czy i jak wysoki to może mieć wpływ na poziom TSH i efekty leczenia tym radiojodem? Jaki optymalny, korzystny powinien być poziom TSH do leczenia radiojodem?

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią ponownie! Pisząc, iż dawkę ustala się w oparciu o badania obrazowe wyraziłem się rzeczywiście trochę niejednoznacznie. W tej sprawie chodziło o to, że ilość leku, substancji czynnej lub substancji chemicznej koniecznej do procesu leczenia ustala się na podstawie aktualnego wywiadu i dostępnych badań w tym obrazowych pacjenta. Ważne jest, aby badania te były jak najbardziej aktualne.

Jeżeli przejdzie Pani cykl dopromieniowania możliwe jest, że dawka Jodu I131 będzie inna. Niestety nie chciałbym wypowiadać się, a dokładniej mówiąc wchodzić w kompetencje lekarza prowadzącego. Chciałbym podkreślić jednak, podobnie jak w poprzedniej wiadomości, iż cykl dopromieniowania stosuje się, by ostatecznie pozbyć się tkanki tarczycowej leżącej ektopowo. Ze względu na wywiad chorobowy istnieje możliwość nieprawidłowego rozrostu tej grupy komórek leżących poza prawidłową lokalizacją. Z pewnością należy powiadomić lekarza endokrynologa o swojej decyzji.

Leczenie raka tarczycy jest procesem wieloetapowym oraz wielospecjalistycznym, obejmującym przede wszystkim zabieg operacyjny, jak również leczenie uzupełniające izotopem I131, hormonoterapię, radioterapię zewnętrzną, a niekiedy także chemioterapię. Odpowiadając na Pani pytanie o kąpiele słoneczne oczywiście przed terapią radiojodem można swobodnie się opalać. Po radiojodoterapii radzę odczekać około 2-3 tygodnie, żeby ponownie można było korzystać z kąpieli słonecznych.

W okresie przed badaniami wstępnymi a podaniem dawki leczniczej nie jest wskazane stosowanie bez zgody lekarza dodatkowych środków zawierających jod w swoim składzie (leki, kremy, jodyna). Woda mineralna nie jest przeciwwskazana, wręcz zaleca się przyjęcie większej aniżeli normalnie dawki płynów po otrzymaniu dawki jodu. Odnośnie prawidłowego poziomu TSH po terapii muszę wspomnieć, iż powinien on mieścić się w zakresie norm ogólnie przyjętych dla zdrowego człowieka. Jednak jego poziom uzależniony jest od poziomu hormonów tarczycowych. To co wspominałem ostatnio o ujemnym sprzężeniu zwrotnym.

Najpewniej po zabiegu będzie Pani przyjmować Eutyrox i to od dawki tego leku zależeć będzie jaki będzie poziom TSH. Dobierając odpowiednią ilość Euthyroxu, tak aby nie odczuwała Pani objawów niedoczynności uzyskamy prawidłowy poziom TSH. Jest to jednak proces wieloetapowy i wymaga regularnych badań i kontroli u endokrynologa.