Dawka promieniowania w jodoterapii w leczeniu raka tarczycy
C.d. mojego pytania nr 24241. Cytuję: "Dawkę ustala się w oparciu o badania obrazowe, więc Pani decyzja może wpływać na ilość podanej substancji". Co w moim przyp. znaczy, że dawkę ustala się w oparciu o badania obrazowe, co to znaczy badania obrazowe? Jeśli chodzi o USG tarczycowe, to miałam robione, jak wspomniałam, w pierwszym dniu przed podaniem jodu do scyntygrafii i nic się nie działo w obrazie usg, jedynie niewielki obrzęk, chyba pooperacyjny. Dawkę podobno mam już ustaloną, gdyż wkrótce idę na jodoterapię 131-I.
Nie zrozumiałam, więc ponowię pytanie: Czy zamiar endokrynologa o późniejszym dopromienianiu może mieć wpływ na wcześniejsze ustalenie przez endokrynologa ilości dawki jodu leczniczego 131? A tym samym, czy moja rezygnacja z dopromieniania ma wpływ na ustalenie wcześniej dawki jodu leczniczego 131-I? Czy w razie mojej rezygnacji z późniejszego (po jodowaniu leczniczym) dopromieniania radiologicznego powinnam szybko, jeszcze przed poprzedzającym leczeniem jodem 131-I, zgłosić to endokrynologowi, aby na nowo ustalił mi dawkę jodu?
Poza tym, czy można wychodzić na słońce, opalać się, przed jodowaniem leczniczym i także po jodowaniu? (Niechcący jednak zbyt mocno się opaliłam na karku, dekolcie i ramionach, piłam dużo wody Muszynianki - która nie wiem, czy zawiera jod, bo na etykiecie podane są najważniejsze pierwiastki: wapń, magnez, sód.) Czy i jak wysoki to może mieć wpływ na poziom TSH i efekty leczenia tym radiojodem? Jaki optymalny, korzystny powinien być poziom TSH do leczenia radiojodem?