Degeneracja krążka międzykręgowego pod postacią dehydratacji
witam ciepło. opis rezonansu mojego 20 letniego syna wygląda następująco: Poziom L5/S1 degeneracja krążka międzykręgowego pod postacią dehydratacji. Centralna, skierowana nieco doogonowo z lewostronną lateralizacją etruzja krążka międzykręgowego bez cech sekwestracji. Modeluje worek oponowy i lewe korzenie L5 i S1 o obniżonej intensywności sygnału w T2, co przemawia za obrzękiem (zmiany bardziej nasilone na poziomie S1). Moje pytanie brzmi, czy takie zmiany można rehabilitować, czy operować?

KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon