Depresja psychogenna czy endogenna? Jaka może być diagnoza?

Witam! Mam kilka krótkich pytań, bardziej do lekarza niż psychologa. Jestem osoba bezrobotną - czy muszę mieć zaświadczenie z urzędu pracy (tak jest np. u dentysty), że jestem bezroboty (mam płaconą składkę)? Ile kosztuje mięsieczna kuracja antydepresntami? Badzo obawiam się kosztów, czy w ogóle jest refundowane leczenie depresji? Czy mam obowiązek iść do Poradni Zdrowia Psychicznego względem miesjca zamieszkania?

Mam poważne powody, aby iśc od poradni w ościennmym powiecie, a nie w tym, co mieszkam. Mam depresję nieleczoną (wstydzę się przyznać przed rodziną), tzn. na przestrzeni kilku ładnych lat mam ok. 3-6 tygodniowe lub dłuższe epizody, raz mocniejsze, raz lżejsze, które samostnie znikają, ale niestety po pewnym czasie powracają (ostanio był prawie 3 letni okres remisji bez żadnego leczenia). Jak państwo myślicie, jest szansa, że depresja pewnego dnia zniknie sama?

I ostatnia moja wątpliwość: jeżeli nie chcę, aby moja rodzina wiedziła o leczeniu, to mam do tego prawo? Czesto w internecie czytałem, że leczenie depresji musi przebiegać z rodziną. Podejrzewam również u siebie agorafobię: mam lęk przed omdleniem w miejscu publicznym oraz ostatnio mam lęk przed uduszniem się.

Czy te objawy bardziej wskazują na depresję lękową (psychogenną), czy raczej endogenną? Wiem, że podałem bardzo mało obajwów, ale może Państwo chciaż w przybliżeniu zdiagnozujecie. Mam 25 lat. Pozdrawaim!

Witam serdecznie.

Ma Pan prawo do skorzystania z dowolnej Poradni Zdrowia Pasychicznego, nie obowiązuje rejonizacja. Jeśli jest Pan osobą ubezpieczoną, przy rejestracji potrzebny jest dowód ubezpieczenia - w tym przypadku będzie to zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy.

Koszty leczenia mogą być różne - wizyty lekarskie i psychologiczne w ramach PZP są bezpłatne, tak wiec koszt leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju leku. Wiele w preparatów jest refundowanych i koszt może sprowadzić się tylko do kilku złotych miesięcznie lub w przypadku leków trójpierścieniowych - zupełnie bezpłatne.

Ma Pan prawo do objęcia tajemnicą faktu leczenia. Zakładając kartę choroby, może Pan zaznaczyć, że nie zgadza się Pan na informowanie nikogo o swoim stanie zdrowia.

Jeśli cierpi Pan na depresję nawracającą, to są oczywiście pewne szanse na to, że aktualny epizod ustąpi samoistnie, jednak taka możliwość z każdym kolejnym epizodem jest coraz mniej prawdopodobna. Należałoby się raczej spodziewać, że kolejne nawroty będą miały dłuższy i cięższy przebieg. Dlatego też, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza - nie potrzebuje Pan skierowania, ale czas oczekiwania może wynosić nawet kilka tygodni.

Trudno mi wypowiedzieć się odnośnie Pana diagnozy. Zaburzenia lękowe, w tym agorafobia, nie wykluczają nawracających zaburzeń depresyjnych. W tej sytuacji warto skorzystać więc nie tylko z leczenia farmakologicznego, ale i wsparcia i pomocy psychologa.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia.