Derealizacja, depersonalizacja, obniżone samopoczucie, poczucie wartości, płaczliwość

Czy istnieje szansa na pełne wyleczenie?Ostatnio odebrałam wyniki badań krwi.Poziom żelaza jest znacznie poniżej normy podobnie jak HGB,HCT,MCV,MCH,MCHC i FT4.Dziś kręciło mi się w głowie,trzęsły mi się ręce.Ostatnio zaczęłam intensywnie ćwiczyć wg rozpiski trenera.Poza tym od VIII 2013 cierpię wg opinii psychiatry na zaburzenia depr.-lęk.(derealizacja, depersonalizacja,obniżone samopoczucie,poczucie wartości,płaczliwość,brak chęci),zaburzenia osobowości mieszane(trudności w rel.damsko-męskich).

Dzień Dobry.

Dobrze, że zastanawia się Pani nad możliwościami poprawy swojego zdrowia. Nie wiem czego oczekuje Pani od "pełnego wyleczenia" ale z pewnością warto podjąć pracę psychoterapeutyczną nad zaburzeniami depresyjno-lękowymi. Prawdopodobnie trudności w relacjach damsko-męskich są z tym również związane. Podczas psychoterapii może Pani dotrzeć do przyczyn swoich trudności i je uleczyć. Zachęcam, żeby zgłosiła się Pani do psychoterapeuty i porozmawiała z nim na ten temat. Tego typu zaburzenia należy leczyć psychoterapeutycznie.

Pozdrawiam i życzę skutecznej terapii.

Proszę Pani,

Proszę spróbować psychoterapii. Psychoterapia doskonale zastępuje lub uzupełnia leczenie farmakologiczne. Następuje poprawa jakości życia.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Witam,
mogę udzielić Pani szerszej odpowiedzi na część związaną z psychiką, choć zdecydowanie to co dzieje się w organizmie w ogóle (szczególnie poziom hormonów tarczycy) ma wpływ na samopoczucie. Tak zaburzenia lekowe jak i depresję czy zaburzenia osobowości da się i warto leczyć. Na pierwsze z nich, w szczególności chodzi mi o zaburzenia depresyjne stosuje się jako pierwszy typ leczenia stosuje się farmakoterapię. Nie wiem skąd wynika Pani brak wiary w pełne wyleczenie, czy z powodu uciążliwości czy wielości zdiagnozowanych zaburzeń. Generalnie zawsze prócz farmakoterapii warto do leczenia zaburzeń depresyjnych czy lekowych w szczególności, dodać psychoterapię, pomaga znacznie w leczeniu i skutecznie może zapobiegać nawrotom w przypadku depresji bądź mają tendencję do dużej uciążliwości w przypadku zaburzeń lękowych. Nie wiem jak jest w Pani przypadku, ale bywa tak, ze jakaś forma zaburzeń lękowych dręczy już od dawna, trochę się nasila, trochę spada, ale gdzieś tam zawsze na horyzoncie pozostaje :( Podobnie jest jeśli chodzi o zaburzenia osobowości, są to zaburzenia, które swoje źródło mają w dzieciństwie i towarzyszą nam niemal "od zawsze". Szansa leczenia jest i konkretne rokowanie na poprawę także, tutaj właściwie wyłącznym sposobem zwalczenia tych problemów jest zaangażowanie się w psychoterapię, taka terapia zapewne będzie musiała trochę potrwać, ale warto podjąć to wyzwanie, bo szanse na trwale polepszenie samopoczucia są realne. Także gorąco zachęcam. Może się Pani zgłosić do Poradni Zdrowia psychicznego, bądź szukać terapeuty w praktyce prywatnej, proszę także nie zaniedbywać kontaktu z lekarzem psychiatrą, i być może jeszcze przedstawić sprawę Pani wyników badań podstawowych trenerowi, który będzie mógł wówczas zmienić trening, bardziej dostosować do do Pani potrzeb. Proszę zadbać o siebie i poszukać terapii dla siebie, bo martwią mnie nieco Pani poczucie derealizacji i depersonalizacji oraz obniżone nastrój i poczucie wartości, to są poważne sprawy, którymi moim zdaniem koniecznie warto zając się w psychoterapii. W razie dodatkowych pytań proszę pisać na maila.