Czy derealizacja i depersonalizacja może przejawiać się w zaburzeniach percepcji rzeczywistości?

Czy derealizacja i depersonalizacja może przejawiać się w zaburzeniach percepcji rzeczywistości? Chodzi ściślej o intelektualną niemoc, utratę znaczeń, wrażenie zaniku osobowości. Czy to kwalifikuje się do leczenia farmakologicznego jako zaburzenia funkcji poznawczych czy jest to bardziej jakaś forma mechanizmu psychologicznego, który należy rozwiązać psychoterapią?

Opisane objawy mogą zarówno wskazywać na podłoże stricte psychologiczne, emocjonalne, jak i mogłyby sugerować zaburzenia związane ze zmianami organicznymi czy chorobowymi. Zachęcałabym do podjęcia konsultacji psychiatrycznej. Szczegółowa diagnostyka pozwoli określić kierunek leczenia i radzenia sobie.

Dzień dobry,

Proszę udać się na konsultacje do psychoterapeuty, które mogą zakończyć się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
W internecie dostępna jest lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.

Depersonalizacja i derealizacja są zaburzeniami percepcji i świadomości. Najczęstsze w zaburzeniach lękowych - wtedy wskazana psychoterapia.
Może występować w zaburzeniach psychotycznych - wtedy konieczny psychiatra i leki. Możliwe jest także podłoże organiczne - np. po urazach głowy.
Wspomina Pan o wrażeniu zaniku osobowości i niemocy intelektualnej. Te objawy kwalifikują się do leczenia psychiatrycznego.
Podsumowując, zalecana konsultacja psychiatryczna, psychologiczna, a dalej być może psychoterapia.