Dieta 1000 kcal: jak poradzić sobie z zastojem masy ciała?

Nurtuje mnie pewna rzecz związana z odchudzaniem. Mianowicie jestem na diecie 1000 kcal i czytałam w internecie, że następuje okres przejściowy, kiedy się w ogóle nie chudnie, bo organizm się przyzwyczaja i tu nasuwa mi się pewna myśl. Czy nie można w tym momencie zawiesić diety, na okres załóżmy tygodnia albo więcej, żeby się organizm odzwyczaił od tysiąca kalorii? Oczywiście mam tu na myśli przyjmowanie jakiejś rozsądnej dawki kalorii - takiej, która pozwoliłaby mi utrzymać wagę, ale także abym nie musiała ograniczać się do tej magicznej granicy 1000 kcal, bo myślę, że ciężko mi się będzie zdyscyplinować, mając w najbliższej perspektywie zastój. Nie wiem, może to głupi tok rozumowania, ale musiałam zapytać. Mam 17 lat, obecnie ważę 75 kg (przy wzroście 179 cm), planuję schudnąć do 69 kg.
17 LAT ponad rok temu

Witaj.

Na początku chciałam Cię przestrzec przed stosowaniem diet redukcyjnych (diet cud) takich, jak dieta 1000 kcal, czy inne równie niskokaloryczne i niezróżnicowane. Są to diety, które nadmiernie ograniczają podaż kalorii, a organizm musi bronić się przed głodem. Robi to magazynując tłuszcz. Tak więc mimo iż dostarczasz mało energii, szybko chudniesz i równie szybko powracasz do dawnej wagi, a nawet ją znacznie przekraczasz. Mija to się z celem i przede wszystkim jest niekorzystne dla Twojego zdrowia.

Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.
Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.
Więcej informacji znajdziesz w artykule www. abcodchudzanie. pl/buduj-dobre-nawyki
Równie ważna jest aktywność fizyczna, która szczególnie w Twoim wieku odgrywa decydującą rolę w utrzymaniu szczupłej sylwetki i zdrowia. Powinnaś ćwiczyć, co najmniej 30-40 minut dziennie. Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu znajdziesz na naszej stronie www. abccwiczenia. pl

Pozdrawiam.