Chcę schudnąć do wakacji. Proszę o jakaś dietę?

1.Ważę 78 kg przy wzroście 167 i mam 16 lat, jestem kobietą, tryb życia raczej siedzący mało aktywna fizycznie. 2.Podejmowałam próby w odchudzaniu się. Stosowałam kilka diet np. kapuścianą, 1000 kalorii. 3.U rodziców nie występuje nadwaga. 4.Tak. 5.śniadanie; Bułka z szynką herbata, do szkoły biorę 2 bułki. Obiad: Zupa lub 2 danie jakiś kotlet ziemniaki i surówka, Kolacja: różnie 6. Nie choruję na choroby przewlekłe.

Witaj,

Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 27,96, co na siatkach centylowych oznacza znaczną nadwagę (ponad 97 centyl). Powinnaś zatem schudnąć parę kilogramów nie tylko po to, aby czuć się lepiej, ale i po to aby być zdrową. Nadwaga łatwo może zmienić się w otyłość, która prowadzi do wielu chorób m.in. chorób serca, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego, będącego główną przyczyną zgonów wśród Polaków. Warto o siebie zadbać już w młodości, aby w późniejszym wieku uniknąć komplikacji zdrowotnych.

Na początku jednak chciałam Cię przestrzec przed stosowaniem diet redukcyjnych (diet cud) takich jak dieta 1000 kcal czy inne równie niskokaloryczne i niezróżnicowane. Są to diety, które nadmiernie ograniczają podaż kalorii, a organizm musi bronić się przed głodem. Robi to magazynując tłuszcz. Tak więc mimo iż dostarczasz mało energii, szybko chudniesz i równie szybko powracasz do dawnej wagi, a nawet ją znacznie przekraczasz. Mija to się z celem i przede wszystkim jest niekorzystne dla Twojego zdrowia.

Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.
Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w  jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Równie ważna jest aktywność fizyczna, która szczególnie w Twoim wieku odgrywa decydującą rolę w utrzymaniu szczupłej sylwetki i zdrowia. Powinnaś ćwiczyć, co najmniej 30-40 minut dziennie. Jest wiosna, ciepło na dworze, co stwarza udane warunki do aktywności fizycznej. Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam.