Witaj,
Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 26, co na siatkach centylowych oznacza otyłość (ponad 97 centyl). Powinnaś zatem schudnąć parę kilogramów nie tylko po to, aby czuć się lepiej, ale i po to aby być zdrową. Otyłość prowadzi do wielu chorób m.in. chorób serca, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego, będącego główną przyczyną zgonów wśród Polaków. Warto o siebie zadbać już w młodości, aby w późniejszym wieku uniknąć komplikacji zdrowotnych.
Na początku jednak chciałam Cię przestrzec przed stosowaniem diet redukcyjnych (diet cud) takich jak dieta 1000 kcal czy inne równie niskokaloryczne i niezróżnicowane. Są to diety, które nadmiernie ograniczają podaż kalorii, a organizm musi bronić się przed głodem. Robi to magazynując tłuszcz. Tak więc mimo iż dostarczasz mało energii, szybko chudniesz i równie szybko powracasz do dawnej wagi, a nawet ją znacznie przekraczasz. Mija to się z celem i przede wszystkim jest niekorzystne dla Twojego zdrowia. Powinnaś wybrać się do dietetyka po poradę lub też indywidualnie ułożony jadłospis.
Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.
Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.
Równie ważna jest aktywność fizyczna, która szczególnie w Twoim wieku odgrywa decydującą rolę w utrzymaniu szczupłej sylwetki i zdrowia. Powinnaś ćwiczyć, co najmniej 30-40 minut dziennie. Wykonuj ćwiczenia mało-intensywne, stopniowo zwiększając ich intensywność Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu znajdziesz na naszej stronie.
Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Chcę schudnąć do wakacji. Proszę o jakaś dietę? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Muszę schudnąć - jakie ćwiczenia? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Jak schudnąć skutecznie i szybko? Jakie ćwiczenia? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Jak szybko i skutecznie zrzucić zbędne kilogramy? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Co mam zrobić żeby schudły biodra? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Dieta 1000 kcal: jak poradzić sobie z zastojem masy ciała? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Zdrowa dieta - jak schutecznie schudnąć? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Jak schudnąć, jeśli jest się chorym na serce? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Zdrowa dieta: odchudzanie brzucha i ud – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Nie potrafię schudnąć. Jak mam to zrobić? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
artykuły
Otyłość brzuszna - przyczyny, leczenie, dieta, ćwiczenia
Otyłość brzuszna znacznie częściej występuje u męż
Jak przyspieszyć metabolizm? Dieta i ćwiczenia
Jak przyspieszyć metabolizm? To pytanie zadaje sob
Dieta cukrzycowa - charakterystyka, leczenie cukrzycy
Dieta cukrzycowa jest ważna dla chorych. Cukrzyca