Dlaczego 2-latka chce spać na rękach?

Witam. Mam problem z 2,5 letnią córką. Zacznę od tego że od urodzenia miała straszne problemy ze spaniem. Zasypiala tylko na rękach i spała tylko na nas na brzuchu. Zmieniło się to ok 5 miesiąca życia iż w końcu udawało nam się odłożyć na łóżko. Oczywiście śpi z nami do tej pory no i oczywiście zasypia tylko na rękach. Jeśli polozymy ja na łóżku to albo jest płacz niesamowity albo wierci się rzuca przez ok 2 godz zanim zaśnie. Prawdzimy problem zażalenie od jakis 2 tyg zasypia tylko na rękach i na dodatek nie da się odłożyć na łóżko. Mamy wrażenie że już śpi i w momencie jak ją odkładamy zrywa się płacze że chce na ręce. I tak do skutku A w końcu uda się ją położyć. Jest to bardzo dla mnie męczące bo jestem w ciąży na końcówce 36 tydz córka waży 14 kg i najnormalniej w świecie nie mam już siły. Nie mamy z mężem pojęcia co robić tym bardziej że niedługo urodzi się drugie dziecko. Pozdrawiam
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Spanie 2-latka w dzień

Czy 2-letnie dziecko powinno spać w dzień?
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,
Potrzeba snu jest bardzo indywidualna. Są dzieci, które śpią i są takie , które nie śpią. Na siłe nie sypiamy.
Zdrowe dziecko samo reguluje ilośc snu mu potrzebną.
Z poważaniem,
J.Zachwieja

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Bicie po rękach przez 2-latka

Czy to normalne, że dwulatek ma ochotę bić po rękach innych, jak coś mi się nie podoba? Rodzice, ani najbliższa rodzina nie stosuje takich kar, więc nie naśladuje nas.
ponad rok temu
Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Być może dziecko przechodzi przez tzw. bunt dwulatka i dlatego zachowuje się agresywnie, bijąc innych po rękach, kiedy coś mu się nie podoba. Dwulatki chcą podkreślić swoje „Ja”, podkreślić swoją indywidualność, jednak nie wiedzą jeszcze, jak zrobić to w akceptowalny społecznie sposób, zatem uciekają się do agresji. Poza tym, jeszcze nie potrafią kontrolować ekspresji negatywnych emocji, dlatego kiedy im coś nie pasuje, zaczynają bić, krzyczeć, tupać nóżkami itp. Mogą wcale nie widzieć takich zachowań u najbliższych, ale i tak zaczynają zachowywać się agresywnie. Najważniejsze to reagować na takie zachowania i powtarzać, że nie wolno bić, bo to boli. Można się odwołać do empatii malucha: „A jakbyś Ty się czuł, gdyby ktoś Cię tak zbił?”. Maluchy bardzo dużo rozumieją. Można też lekko przytrzymać rękę dziecka, by uniemożliwić mu cios, kiedy ten szykuje się, by kogoś uderzyć. Myślę jednak, że nie ma nic „nienormalnego” w zachowaniu dwulatka. Niemniej jednak tłumaczyć i interweniować trzeba, by zachowania agresywne się nie utrwaliły i nie stały sposobem na radzenie sobie z negatywnymi emocjami przez dziecko w późniejszych latach życia.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0

Proszę się nie przejmować. Dwulatki (a nawet młodsze dzieci) dosyć często reagują biciem, gdy coś im się nie spodoba. Odruchem bicia próbują zanegować czyjeś zachowanie lub decyzję opiekuna. Równie często rodzice reagują na takie zachowanie przerażeniem, doszukując się w sobie błędów wychowawczych. Okazuje się, ze zupełnie niepotrzebnie, ponieważ bicie u tak małego dziecka najczęściej właśnie nie wynika z wzorców w domu, a jest jedynie spontanicznym odruchem. Dwulatek nie ma ukształtowanego systemu wartości, nie ma pojęcia o moralności i jeszcze długo w ocenie "złe-dobre" będzie się sugerował skutecznością metody. Dlatego starajmy się pokazać dwulatkowi, ze bicie nie należy do skutecznych metod i że w ten sposób nie osiągnie celów. Nie ulegajmy zatem takiej fizycznej presji ze strony malucha, nie zmieniajmy decyzji pod wpływem takiego zachowania dziecka i jednocześnie informujmy brzdąca, ze tak "nie wolno", aby w przyszłości kojarzył, ze bicie jest złym zachowaniem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty