Dlaczego dziecko ma zieloną wydzielinę z pochwy?

Witam. Dziś zauważyłam u swojej dwuletniej córki zielonkawą wydzielinę z pochwy, do tego trochę krwi. Córka nie płacze, nie gorączkuje, nie zauważyłam żeby interesowała się kroczem więc wnioskuję, że nic jej ani nie boli, ani nie piecze. Normalnie sika i nie ma przy tym płaczu. I tu moje pytanie : skąd ta wydzielina? Byłam z nią wczoraj na spacerze i dość mocno wiało a miała nie za grube spodnie. Czy może ja zawiało? Dodam że nie zaobserwowałam żadnego zaczerwienienia w okolicach pochwy.. Może to być reakcja organizmu na niewłaściwa higienę? Wcześniej zrobiła kupkę, wyczyściłam nawilżonymi chusteczkami i może niewłaściwie na obmyłam? Sama już nie wiem.. Wydzielina pojawiła się dziś popołudniu..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

u dzieci płci żeńskiej nie powinna, w przeciwieństwie do dojrzewających i dorosłych kobiet, pojawiać się żadna wydzielina. Natomiast zwłaszcza żółta czy zielona dobitnie wskazuje na infekcję intymną, której przyczyną może być np. bakteria.

U dzieci nieodpieluchowanych najczęściej dochodzi do przeniesienia chorobotwórczych bakterii z odbytu czy kału, zanieczyszczającego pieluszkę. Niewykluczone, że bakterie kałowe przeniosła Pani sama, np. wskutek nieprawidłowej higieny intymnej córki. Często wycieranie genitaliów dziecka mokrymi chusteczkami może być przyczyną problemu.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czym-charakteryzuja-sie-bakteryjne-infekcje-pochwy.

Dodatkowo u dzieci o infekcje intymne nawet łatwiej niż u dorosłych kobiet – nie tylko trudno dostrzec niekiedy pierwsze symptomy infekcji (jak świąd czy niewielkie upławy), ale też nabłonek w miejscach intymnych u dzieci jest bardziej podatny na uszkodzenia, a co za tym idzie – zakażenia.

Proszę niezwłocznie skonsultować się z pediatrą, do niego należy decyzja o ewentualnym badaniu moczu oraz skierowaniu Pani do ginekologa dziecięcego.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.