Dlaczego dziecko nie staje pełną stopą?

Witam. Syn mojego partnera w styczniu skończy 7 lat. Od półtora roku kiedy jesteśmy razem wogole nie staje na całe stopy. Nawet jak kuca to też na palcach. Idąc , biegając, zawsze na palcach. Jakiś czas temu prosiliśmy by spróbował iść na całych stopach.nie potrafi , a po kilku metrach bolały go bardzo nóżki . Czytam dużo w internecie , ale wiadomości też są różne. No zadanie to niepokojące . Czy dziecko powinien zobaczyć specjalista?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dziecko w ogóle nie staje na stopach w sposób naturalny dla każdego człowieka, a co więcej normalne chodzenie sprawia dziecku ból, to znak, że jak najszybciej należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza – może to być nawet pediatra, który oceni chód dziecka i zadecyduje o skierowaniu do odpowiedniego specjalisty – najprawdopodobniej do ortopedy. W międzyczasie warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który może zaproponować ćwiczenia mające na celu nauczenie dziecka chodzenia niejako na nowo. Jeżeli czytała Pani o tym zaburzeniu w internecie, to z pewnością ma Pani świadomość tego, na jak wiele problemów zdrowotnych może ono wskazywać i jak poważne choroby mogą być przyczyną chodu baletnicy. Więcej w naszym artykule: https://parenting.pl/dziecko-chodzi-na-palcach. Dzieci w wieku 2-3 lat mogą stawać na palcach, chodzić na nich – jest to naturalne i nie wskazuje na żadne zaburzenia, niestety jeżeli ten nawyk pojawia się później lub utrzymuje się przez długi czas, wówczas trzeba reagować niezwłocznie.

Mogą Państwo również w domu ćwiczyć z dzieckiem – to jest zachęcać je do właściwego stawiania stóp lub, poprzez zabawę, uniemożliwiać chodzenie na palcach (np. zaprosić na spacer po wzniesieniach – wchodzenie pod górkę na palcach jest niemal niemożliwe), nakłonić do dreptania po domu w płetwach itd.. Jeżeli problem wynika z nadwrażliwości na bodźce, to możecie Państwo delikatnie stymulować stopy dziecka – np. zachęcając je do stawania gołymi stopami na powierzchniach o różnych fakturach itd., a także masując i uciskając stopy, przyzwyczajając dziecko do dotyku.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-integracji-sensorycznej-integracja-sensoryczna-przebieg-przyczyny-objawy-terapia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.