Dlaczego jajniki się powiększają?

Witam! Czy w miarę upływu lat jajniki zmieniają swoje wymiary (na większe)? Średnio co 3 lata ( 3 razy) miałam robione USG jajników i zawsze mają zwiększone wymiary, nieznacznie, ale mają. Od kilku lat mam wrażenie, że zwłaszcza mój lewy jajnik się powiększa, ponieważ mam małe wybrzuszenie z lewej strony. Wyniki badań mam dobre, nic mi nie dolega, nie miałam jeszcze dzieci. Drugie moje pytanie dotyczy niedrożności jajowodów. Czy można (np. prywatnie) wykonać badanie na ich drożność? Cierpiała na tę dolegliwość lata temu moja siostra. Ja do chwili obecnej nie używałam nigdy żadnej antykoncepcji oprócz kalendarzyka (i znajomości swego ciała), więc bywały sytuacje, gdy wręcz powinnam zajść w ciążę. Czy trzeba wpierw się starać przez jakiś czas o dziecko, by "zasłużyć" na takie badanie? z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam, Evk

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
W pierwszej kolejności należy regularnie strać się o dziecko. W przypadku braku efektu konieczna będzie wizyta u ginekologa. Wówczas lekarz zadecyduje jakie badania należy wykonać. Nie ma sensu na zaś wykonywanie badań, które mają działania niepożądane oraz mogą powodować groźne powikłania.
Nie podała Pani wymiarów jajników więc trudno określić czy są powody do niepokoju. Należy jednak pamiętać,że wynik badania zależy od jakości sprzętu oraz doświadczenia badającego. Jeżeli różnice w kolejnych badaniach są nieznaczne nie jest to powód do obaw.
Pozdrawiam