Dlaczego jedne zabiegi wykonuje się pod narkozą a inne bez?

Szanowni Państwo, czy możliwym jest udzielenie odpowiedzi od czego to zależy, że jedne zabiegi neurochirurgiczne na otwartym mózgu wykonywane są bez z.o. (istnieje kontakt "żywego" pacjenta z operatorem), a kiedy naście lat temu przed implantacją zastawki pytałem lekarza odpowiedział że implantacja zastawki nie jest możliwa bez zastosowania narkozy. Nie ukrywam, że nawet mimo dorosłego wieku, "przeszłości" nielicho się tego zabiegu torbieli obawiam. Za odpowiedź dziękuję.

Witam pana, w zasadzie wszystkie zabiegi neurochirurgiczne są w znieczuleniu ogólnym, natomiast niektóre mogą przebiegać z wybudzeniem śródoperacyjnym. Niekiedy są takie zabiegi, że wymagają jedynie krótkiego znieczulenia dopóki operator nie przewierci się przez kość i zdejmie opony, później już teoretycznie nie boli.
Pozdrawiam.