Dlaczego kolor oczu rodziców jest inny?

Moja mama ma zielone oczy,a mój tata - brązowe.Ja mam z kolei piwno-niebieskie i dodatkowo mam heterochromię sektorową ( większa część tęczówki zielono-żółto-brązowa,mniejsza- niebieska).Co jest przyczyną mojej heterochromii? Dlaczego mam inny kolor oczu od moich rodziców?
MĘŻCZYZNA, 24 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

dziękujemy za zaufanie do naszego portalu oraz zadanie pytania.

Cechą charakterystyczną wspomnianej heterochromii jest różnobarwność tęczówki. Wyróżniamy heterochromię iridis (tęczówka w jednym oku ma dwa kolory) oraz iridium (każde oko ma inny kolor tęczówki). Wada ta występuje u około 1 procent populacji.

Najczęściej jest ona wynikiem dziedziczenia po przodkach. Radziej jest wynikiem urazu płodu jeszcze przed narodzeniem. Zdarza się też, że pojawia się w starszym wieku, na skutek poważnych chorób, jak: neuroblastoma, czerniak oka, czy jaskra.

Barwę tęczówki dziedziczymy po naszych przodkach, ale niekoniecznie po rodzicach. Dlatego możliwe, że heterochomię nie odziedziczył Pan po rodzicach, ale po dziadkach lub pradziadkach. Warto porozmawiać z rodziną i dopytać, czy ktoś nie miał podobnej cechy.

Zachęcamy do zapoznania się podobnymi zagadnieniami w poniższych linkach: https://portal.abczdrowie.pl/heterochromia-charakterystyka-wystepowanie-diagnostyka https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/po-kim-dziecko-dziedziczy-kolor-oczu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.