Jak dziedziczy się kolor włosów?

Dzień dobry. Czy to możliwe żeby moi rodzice którzy mają blond włosy mieli ciemnowłosą córkę? Dodam że moja matka ma jasne włosy od urodzenia do tej pory, mój ojciec urodził się z blond włosami ale już mu zsiwiały. Mój brat urodził się z blond włosami ale mu sciemniały. Ja urodziłam się z bardzo ciemnymi włosami i mam takie do tej pory. Do tej pory myślałam że odziedziczyłam ciemne włosy po babci, ale teraz nie jestem pewna czy to możliwe. Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.

Lek. Katarzyna Szymczak

Jest to możliwe, kolor blond jest dominujący w dziedziczeniu ale jesIi oboje rodziców miało włosy blond to istnieje 25% szans na odziedziczone ciemnego koloru przy układzie że otrzymała pani od obojga rodziców po jednym allelu który koduje kolor ciemny ( recesywny, muszą być dwa takie allele).
Pozdrawiam