Dlaczego krwawię pomimo systematycznego brania tabletek antykoncepcyjnych?

Dzień dobry. Jestem 31 letnia kobietą, od prawie siedmiu lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Jak dotąd nie miałam żadnych niepożądanych objawów. Czasami, jeżeli pominęłam jedna lub dwie zdarzało się lekkie plamienie, które jednak ustępowało po dniu lub dwóch. W tym miesiącu jednak zauważyłam, że plamię od ok. tygodnia, a nie pominęłam żadnej z tabletek. Przed wystąpieniem plamienia miałam lekki ból w pochwie i odczuwałam lekki ból przy oddawaniu moczu. Jest to dość niepokojące i chciałabym dowiedzieć się czym może to być spowodowane. Z góry dziękuję za poradę

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przyczyn plamień międzymiesiączkowych jest wiele. Ze względu na długoletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej można wykluczyć przyczynę jatrogenną, czyli wystąpienie działań niepożądanych preparatu. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że preparat obecnie stosowany jest już za słaby. Przy takim założeniu ginekolog wybierze nowy, z większą dawką hormonów.
Ze względu na występowanie objawów towarzyszących istnieje także możliwość zakażenia w układzie moczowo- płciowym. Do postawienia ostatecznej diagnozy zachęcam do wizyty u ginekologa, który po osobistym zbadaniu postawi pewne rozpoznanie i zaleci odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam