Dlaczego mam bardzo brzydki zapach z ust?

Dzień dobry. Po zażyciu klindamycyny mam cuchnący oddech. Czuć ode mnie w pomieszczeniu, w którym dłużej przebywam. Zęby zdrowe (RTG i TK zębów), kamień usuwany. Gastroskopia i kolonoskopia w normie. Badania na obecność grzybów w normie. Gastrolog sugeruje ubogi lub zmieniony biotom. Probiotyki nie pomagają. Jakie jeszcze badania mogę wykonać? Jakie leki czy suplementy wyleczyłyby ten bardzo uciążliwy problem? W ulotce o możliwych powikłaniach po Dalacinie doczytałam niedawno, że może dawać właśnie takie powikłanie. Ono u mnie wystąpiło dokładnie po skończeniu przepisanej dawki Dalacinu i niszczy moje życie zawodowe i towarzyskie. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

oprócz stosowania probiotyków powinna Pani również sięgnąć po domowe sposoby neutralizujące brzydki zapach. Mowa tutaj np. o płukaniu jamy ustnej wywarami z rumianku i szałwii. Te naturalne zioła, mogą zmniejszyć występowanie nieprzyjemnego zapachu.

Inne sposoby to zastosowanie preparatów z cynkiem, który neutralizuje związki siarki, tym samym poprawiając zapach w ustach.

Do diety należy także wprowadzić duże ilości wody, unikać używek takich jak kawa, alkohol czy papierosy, dodatkowo w aptece są dostępne specjalne substancje, którymi można płukać jamę ustną.

W wolnej chwili zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym opisaliśmy podobny problem:

https://portal.abczdrowie.pl/cuchniecie-z-ust

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.