Dlaczego mam fioletowe sutki?

Witam. Zauważyłam od jakiegoś czasu że moje sutki są ciemne ,wręcz fioletowe . Nie jestem w ciąży ,ginekolog nie wykrył zmian podczas badania ,USG piersi również prawidłowe . Czy mam się martwić że szczyt brodawki sutkowej ma taki kolor ? Co może być powodem tego zabarwienia skoro badania są w normie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w większości przypadków sutki zmieniają swoje zabarwienie u kobiet ciężarnych. Skoro jednak wyklucza Pani ciążę, przyczyny należy szukać gdzie indziej. Innym powodem mogą być zaburzenia hormonalne, dlatego warto udać się do lekarza i skontrolować poziom hormonów.

Brodawki mogą stać się ciemniejsze także na skutek antykoncepcji doustnej lub przed menstruacją. Oczywiście jest to objaw przejściowy. Prawdopodobnie problem ten nie stanowi powodu do niepokoju, gdyby jednak zabarwienie nadal się utrzymywało, można pomyśleć o ponownej wizycie u lekarza i wykonaniu podstawowych badań.

Podobne pytania pojawiały się wśród pytań do specjalistów. Odpowiedzi na nie znajdzie Pani po kliknięciu w poniższe linki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-sinych-sutkow, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ciemniejsze-brodawki-sutkowe-zawsze-wskazuja-na-ciaze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.