Dlaczego mam krew w wydzielinie z jamy nosowej?

Od jakiegoś czasu (ponad dwa tygodnie i zdarzało się wcześniej) podczas "smarkania" pojawia się na chusteczce krew. Najbardziej rano. Katar mam praktycznie ciągle, raz mniejszy raz większy. Przywykłam :) Jednak niepokoi mnie ta krew. Nie jest to lejąca się krew z nosa, ale jedynie wydobywająca się z katarem. Czy powinnam się niepokoić? Może to przez suche powietrze? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Obecność krwi w czasie takiej czynności, jak wydmuchiwanie nosa to bardzo częsta przypadłość, zwłaszcza przy przewlekłym nieżycie nosa.

Wydzielina z nosa podbarwiona krwią może wynikać z chorób toczących się w jamie nosowej. Taka dolegliwość pojawia się na skutek podrażnienia i wysuszenia delikatnej śluzówki nosa oraz pęknięcia naczynek krwionośnych.

Podczas częstego wydmuchiwania nosa dochodzi do mechanicznego uszkodzenia drobnych naczynek i pojawienia się krwi w wydzielinie.

Katar z krwią może być również następstwem długotrwałego stosowania preparatów obkurczających śluzówkę nosa oraz leków sterydowych.

Opisane przez Panią objawy nie powinny wskazywać na nic poważnego. Jednakże zalecamy konsultację z lekarzem laryngologiem w celu wyeliminowania źródła problemu, czyli przewlekłego kataru.

Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz właściwej kuracji, aby polepszyć Pani komfort życia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-nosa

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-krwawienia-z-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.