Dlaczego mam nagłe parcia na stolec w ciąży?

Witam! Jestem w 37 tygodniu ciąży, od kilku dni co rano, zaraz po przebudzeniu odczuwam krótkotrwałe ale nieprzyjemne uczucie parcia na stolec. Trwa to zaledwie chwilę, ale zaczęło mnie niepokoić. Czy to normalne i moje dziecko naciska w ten sposób? Czy też może jest to jakaś zapowiedź przedwczesnego porodu? Dodam, że poza tym nie mam innych niepokojących objawów. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam, uczucia parcia na stolec może być związane z uciskiem główki dziecka na odbytnicę i objawiać się szczególnie silnie, gdy dziecko się porusza. Czasami jest to także zapowiedź zbliżającego się porodu, wtedy jednak ten ucisk bywa raczej długotrwały i towarzyszą mu również inne objawy. O symptomach zbliżającego się porodu przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-porodu. Proszę uważnie obserwować swoje ciało i jego reakcje, w razie gdyby dolegliwości się nasiliły albo pojawiły się inne niepokojące sygnały – proszę skontaktować się z ginekologiem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.