Dlaczego mam przed oczami takie obrazy?

Witam, zdaję sobie sprawę że to o co pytam brzmi dziwnie. Nie za bardzo wiem jak to opisać. Wydaje mi się że to jakiś problem neurologiczny. Raz na jakiś czas (kilka miesięcy) budzę się w nocy i mam pod powiekami przybierające na sile obrazy - wzory/kropki/piksele. Szybko stają się coraz bardziej i bardziej intensywne aż do "wybuchu" białego światła po którym wszystko odpuszcza. Towarzyszy temu rosnący lęk, dezorientacja i szybki oddech. Nie mam paraliżu sennego. Z czasem nauczyłem się podczas takiego ataku bagatelizować napad paniki. Nie uważam że to problem psychiczny ale go nie wykluczam.
MĘŻCZYZNA, 37 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisany przez Pana przypadek może mieć podłoże w tzw. halucynacjach hipnagogicznych. Występują one podczas przechodzenia ze stanu snu do stanu czuwania. Mogą towarzyszyć im różnego rodzaju wizje, dźwięki lub uczucia. Nie jest to problem natury psychicznej.

Tak czy inaczej, jeżeli ma Pan wątpliwości co do stanu swojego zdrowia, zalecamy konsultację u neurologa. Wykona on odpowiednią diagnostykę i będzie w stanie wykluczyć ewentualne problemy neurologiczne.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-to-sa-omamy-hipnagogiczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.