Czy osoba podczas omamów, halucynacji i zwidów jest świadoma?

Dzień dobry ,Mój brat jest uzależniony od benzodiazepin ,przechodzi właśnie odwyk trwający już ponad dwa lata .Ma różne objawy odstawiania leków w tym omamy ,halucynacje ,zwidy itp .Czy taka osoba w takim stanie jest np świadoma swoich czynów jeżeli występują w/w objawy ? Wydaje mi się że nie wie często co robi .Bardzo proszę o odpowiedz

Próba odstawienia lub obniżenia dawki benzodiazepin po długotrwałym stosowaniu może wywołać wystąpienie objawów abstynencyjnych. Mogą one prezentować się jako mało charakterystyczne objawy, takie jak bóle i zawroty głowy, nudności, biegunka. Czasem przypominają zaburzenia neurologiczne (drżenie, omdlenia), ale mogą też być bardzo niebezpieczne i bezpośrednio zagrażać życiu (dezorientacja, zaburzenia świadomości, halucynacje). Gdy mamy kontakt z osobą, u której występują objawy abstynencyjne należy jak najszybciej odesłać ją do lekarza psychiatry. Jeśli problem jest poważny, a pacjent go bagatelizuje, wezwanie karetki pogotowia ratunkowego może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Wyprowadzenie pacjenta z uzależnienia jest procesem długotrwałym i nie zawsze zakończonym sukcesem. Powolne zmniejszanie dawek leków, wymaga współpracy z lekarzem i najlepiej jeśli jest połączone z psychoterapią. z Pani opisu wynika, że trochę ten odwyk przez 2 lata mu się nie udaje. Podczas dezorientacji i halucynacji brat nie ma świadomości tego co robi, a to zagraża jego życiu.