Dlaczego mam ten suchy kaszel?

witam. od około roku dokucza mi nagły atak suchego kaszlu, nie wynika on z żadnych konkretnych powodów, dzieje sie tak np. podczas siedzenia i oglądania telewizji, lub nawet spania w nocy, nagle zaczynam bardzo mocno kaszlec, lecą mi łzy z oczu, nie mogę nabrać oddechu. kaszel ustępuje dopiero, gdy wypije dużą ilość wody, gdy go jakby "zapije". nie choruje na astmę, nie zdarza się to regularnie, nie wynika także z picia zbyt małej ilości wody (wypijam codziennie 2-3l wody) ani alergii sezonowych, bo ma to miejsce również zimą. zastanawiam się co moze byc przyczyną tej dosyć uciążliwej dolegliwości. Dodam, że cierpię na niedoczynność tarczycy i hashimoto.

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam,

Suchy kaszel to objaw, który może mieć wiele przyczyn. W przypadku gdy trwa poniżej 8 tygodni, najczęściej jest wynikiem ostrej lub przebytej infekcji górnych dróg oddechowych. W przypadku gdy trwa powyżej 8 tygodni, mówimy o kaszlu przewlekłym. Kaszel przewlekły wymaga konsultacji lekarskiej i wykonania badań diagnostycznych. Najczęstszą przyczyną kaszlu przewlekłego jest spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Zjawisko to towarzyszy przewlekłemu nieżytowi nosa lub przewlekłemu zapaleniu zatok przynosowych. Na tylnej ścianie gardła podczas badania lekarz może zaobserwować tzw. objaw "kostki brukowej". Suchy kaszel może być też jedynym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego (może nie występować zgaga ani inne objawy ze strony układu pokarmowego, natomiast refluks może powodować zapalenie krtani). Powyższe przyczyny można zweryfikować podczas badania laryngologicznego. Inną przyczyną przewlekłego kaszlu może być też narażenie na substancje drażniące np. dym tytoniowy, pyły lub stosowanie niektórych leków. Suchy kaszel może mieć też charakter psychogenny, a także występować w przebiegu chorób tarczycy, w których dochodzi do powiększenia narządu i ucisku na sąsiednie struktury. Wobec powyższego sugeruję omówić problem ze swoim lekarzem rodzinnym, który w razie konieczności zleci odpowiednie badania diagnostyczne lub pokieruje do odpowiedniego specjalisty.

Pozdrawiam,