Przewlekły kaszel u 18-latki

Witam!! Nie wiem dlaczego, ale kaszle od czerwca. Miałam już robione badanie krwi czyli morfologie, RTG, spirometrie, testy na alergie i wszystko jest dobrze. Byłam już u laryngologa, pulmonologa i alergologa...

Dobry wieczór,

Wygląda na to, że trudno jest u Pani określić przyczynę kaszlu... Proszę rozważyć wykonanie 3 krotnego badania kału w odstępach 3-5 dniowych w kierunku glisty ludzkiej (może być również przyczyną kaszlu, choć w morfologii powinna mieć Pani podwyższone eozynofile). Jeśł kaszel jest produktywny - tzn. odkrztusza Pani wydzielinę, to warto wykonać mikrobiologiczne badanie plwociny.. Jak rozumiem rtg i spirometria wyszły w porządku? Najczęstszą przyczyną kaszlu jest spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, czasami w badaniu można zaobserwować "objaw kostki brukowej" na tylnej ścianie gardła, ale to dobry laryngolog powinien zauważyć. A może ma Pani przewlekłe zapalenie zatok przynosowych - warto wykonać rtg zatok. A może ... ma Pani refluks żołądkowo-przełykowy, to schorzenie również może być przyczyną kaszlu, warto wówczas dla próby zastosować przez jakiś czas leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. W grę wchodzą jeszcze eozynofilowe zapalenie oskrzeli, nadwrażliwość na dym tytoniowy itd itd. Niewydolności lwokomorowej serca raczej w tym wieku Pani nie ma... A może przyjmuje Pani na stałe jakieś leki, ktore wywołują kaszel? Proszę znaleźć dobrego specjalistę chorób wewnętrznych, który często warty jest więcej niż 10 "szczegółowych specjalistów" :)

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz