Dlaczego mam zaburzenie czucia w palcach?

Witam mam pytanie odnośnie moich objawów związanych z dłonią. W nocy często się wybudzam gdyż czuję że z lewą ale czasami i z prawą ręką dzieje się coś dziwnego. Po przebudzeniu nie czuję dłoni tzn. głownie 4 i 5 palec oraz połowy dłoni. Jak dotykam drugą ręką to jakbym jej wogóle nie miał jakby była drętwa i przez to nie mogę zgiąć palców. Wydają się jakby były opuchnięte. Częściej dzieje się to z lewą dłonią. Po kilku minutach zaczynam czuć mrowienie i czucie. Mrowienie w lewej dłoni pojawia się również w ciągu dnia jak trzymam ręce na kierownicy albo jak jem obiad. Nie wiem czy są to jakieś normalne objawy czy są może jakieś leki. Jeżeli tak to jakie ? Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

mrowienie w kończynach może mieć wielorakie podłoża. W pytaniu pisze Pan o drętwieniu dłoni prawej i lewej w trakcie nocy. Uniemożliwia to zginanie palców i sprawia dyskomfort. Jest wrażenie opuchlizny, a potem czucie wraca i dłonie zaczynają mrowieć. Objawy te występują też podczas czynności codziennych, np. jazdy samochodem. Wydaje się, że Pański problem może mieć związek z niewystarczającą podażą minerałów. Z tego też względu można pomyśleć o wprowadzeniu suplementacji magnezem czy potasem. Ewentualnie dla pewności można też wykonać badania laboratoryjne określające poziom tych pierwiastków. Nie zaszkodzi wówczas wykonać też innych badań, np. morfologii krwi, poziomu hormonów tarczycy.

Jeśli takie postępowanie nie przyniesie poprawy, to należy pomyśleć o konsultacji lekarskiej. Na początku można odwiedzić lekarza rodzinnego, który zaproponuje dalsze postępowanie lub zleci wizytę u neurologa. Możliwe, że ten problem wynika z zaburzeń przewodnictwa nerwowego lub jeszcze z zaburzeń krążenia. Z tego też względu może być potrzeba wykonania poszerzonej diagnostyki pod okiem lekarza (np. badań obrazowych TK, MR).

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-czucia

https://portal.abczdrowie.pl/parestezje

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.