Dlaczego mam zawroty głowy przy wysiłku?

Cześć mam pytanie o potencjalne przyczyny jakie mogą być związane z moim problemem. Mianowicie od dziecka mam duży problem z wysiłkiem fizycznym ponieważ przy delikatnym wysiłku od razu mam szum w uszach, zaczyna wirować mi świat, serce bije bardzo szybko i tracę stabilność. Dlatego ciężko mi jakiekolwiek ćwiczenie dokończyć bo po prostu jest mi zbyt słabo. Mam tak od dziecka każdy mówił ze słaba kondycja ale mam teraz 20lat i czy dużo ćwiczyłam czy mało wciąż mam takie same objawy. Czy to bardzo bardzo słaba kondycja ze dosłownie staram sie złapać oddech po wejściu na schody czy może to być związane z jakąś chorobą ( bo czuje sie bardziej jak chora niż sam brak kondycji)

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Biorąc pod uwagę, że taki stan z obniżoną kondycją i co za tym idzie różnymi objawami somatycznymi trwa od dawna, należałoby wykonać rozszerzoną diagnostykę. Poszczególne badania pozwoliłyby wykluczyć poważniejsze schorzenia i znaleźć przyczynę takich objawów.

W pierwszej kolejności zalecamy wykonanie RTG klatki piersiowej oraz spirometrię. Możliwe, że występuje u Pani jakaś przypadłość związana z układem oddechowym, co skutkuje pogorszeniem kondycji i swobodnego oddechu. Dodatkowo można by wykonać EKG spoczynkowe, echo serca oraz pełną morfologię wraz z CRP, TSH i poziom elektrolitów w surowicy krwi.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić przyczynę takich dolegliwości związanych ze sprawnością fizyczną oraz stopniem braku kondycji. Tylko po wykonaniu pełnej diagnostyki lekarz mógłby wykluczyć poważniejsze choroby oraz zdecydować o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższym artykułem o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zadyszka-przyczyny-choroby-wysilek-fizyczny

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaburzenia-oddychania-przy-cwiczeniach-fizycznych-a-slaba-kondycja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.