Dlaczego miewam kołatania serca?

Witam. Moj problem polega na tym, ze od 2012r przeszkadzaja mi „kolatania serca”. Pierwszy raz takiego ataku dostalem gdy wnosilem wegiel na drugie pietro. Od tamtej pory zaczely mi sie te objawy pojawiac coraz czesciej. Podczas tego ataku serce mi trzepocze, przewraca sie, drzy bardzo. Gdy przyloze reke to czuc jak nie bije tylko doslownie drzy mocno jakby bilo 1000 uderzen na minute. Podczas tego jest mi troche slabo, czuje duzy lek oraz panike. Podczas tych atakow nie odczuwam zadnego bolu. Gdy przejdzie to czuje sie zmeczony i spiacy. Taki stan mam przy seksie, wysilku fizycznym, nawet gdy troche podbiegne na aurobus, adrenalinie, stresie itd. Czesto podczas wysilku czy adrenalinie atak trzyma do 20min. Oprocz tych objawow przeszkadza mi chwilowe szarpniecie serca co chwile gdy sie np trzese z zimna, przy schylaniu, niekiedy przy zmianie pozycji, czesto gdy nie tak sie obroce lub poloze na wprost bez wzniesienia pod glowa. Niekiedy odczuwam tez nerwobole i klucia oraz taka gule w gardle. Trzepotania te ogolnie mam dziennie i nie moge nic robic , funkcjonowac normalnie.... EKG mialem duzo razy juz robione w tamtym roku i raz w tym i wyniki ok. Tyle ze tego badania nie mialem robionego podczas tego trzepotania. Rok temu na pogotowiu stwierdzili ze to raczej nerwica. Nie mialem robionych innych badan kardiologicznych oprocz ekg ale wlasnie za niedlugo mam wizyte u kardiologa. Czy ten objaw jest powazny i do jakich chorob najbardziej pasuje ten objaw? Pozdrawiam.

Witam Pana,
objawy mogą być na tle emocjonalnym, o podłożu psychogennym.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Skuteczną metodą jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku,
Bożena Waluś