Dlaczego miewam te nudności?

Dzień dobry. Od niecałych dwóch lat występuje u mnie problem z nudnościami, gdy nie jem więcej niż kilka godzin. Wcześniej taki problem nie występował, a teraz mogę nie czuć się głodna po trzech godzinach po ostatnim posiłku, a mimo tego robi mi się niedobrze. Morfologia w normie, w tym okresie miałam też badaną glukozę (na czczo, bez wypicia roztworu) i też wszystko było w porządku. Jest do uciążliwy problem, szczególnie kiedy jestem większość dnia poza domem. Czym mógłby być spowodowany?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Czy oprócz nudności występuje u Pani zgaga? Jeżeli tak, to mogłoby to świadczyć o przedostawaniu się nadprogramowo wyprodukowanego kwasu żołądkowego do przełyku, który powodowałby nudności i zgagę.

Oprócz tego problemu można szukać w hormonie głodu, czyli grelinie. Jest on produkowany w trzonie żołądka i odpowiada na sygnalizowanie organizmowi, że należy zjeść posiłek. W przypadku osób, które mają wrażliwy żołądek, duże ilości gremliny mogą powodować wskazany przez Panią objaw, ale nie tylko. Jej duże stężenie może powodować ból głowy, osłabienie, oraz ból brzucha.

Warto się zgłosić z taką dolegliwością do lekarza. Jeżeli problem nie jest związany z cukrem, należałoby się sprawdzić pod kątem występowania wrzodów żołądka.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym działanie hormonu greliny:

https://portal.abczdrowie.pl/grelina-hormon-odpowiedzialny-za-otylosc-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.