Dlaczego miewam te nudności mając 20 lat?

Witam. Jestem meżczyzną lat 20. Od około roku występują nudności zawsze rano a czasem trwające cały dzień. Nasilają się po przebudzeniu oraz przed i po spożyciu posiłku. Wykonana gastroskopia nie ujawniła nic nieprawidłowego. Mam wrażenie, że wszystkim się przejmuje i wszystko mnie stresuje. Czy mogą być to nudności psychogenne? Jaka może być inna potencjalna przyczyna lub ewentualnie u lekarza jakiej specjalizacji szukać pomocy ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przyczyn występowania nudności jest naprawdę wiele. Mogą one pojawiać się w przypadku niestrawności i nietolerancji pokarmowych, jak również towarzyszyć migrenie, chorobie refluksowej przełyku, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, chorobie lokomocyjnej, a nawet kamicy nerkowej. Ponadto występują po urazach głowy, w wyniku wstrząśnienia mózgu lub zapalenia opon mózgowych.

Zdarza się również, że nudności wywołane są czynnikami psychologicznymi. Mówimy wtedy o nudnościach psychogennych. Wówczas objaw ten pojawia się na skutek stresu, zdenerwowania lub sytuacji, które wywołują strach czy wstręt.

Skoro odnosi Pan wrażenie wszechobecnego stresu, to możliwe, że cierpi Pan na nudności psychogenne. W pierwszej kolejności warto jednak wykluczyć inne przyczyny zdrowotne i w tym celu udać się do gastroenterologa. Jeśli badania nie wykażą żadnych nieprawidłowości, warto skorzystać z pomocy psychologa.

Nudności i wymioty zostały opisane w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/nudnosci-i-wymioty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.