Dlaczego miewam takie epizody nudności?

Witam. Mam problem dotyczący nudności. Leczę się na zapalenie zatok oraz ataki paniki w tym celu zażywam leki Eztom w sprayu, clabilla oraz asertin. Od jakiegoś czasu występują u mnie nudności oraz "szarpania" takie prowokowanie wymiotów jednak treść zazwyczaj nie wylatuje. Dzieje się to zazwyczaj po pracy jak wracam samochodem , niekiedy nie jestem w stanie dojechać i muszę zatrzymać się po drodze. Czy te leki mogą mieć na to wpływ czy to wina stresu lub np kawy z mlekiem? Objawy się zmniejszyły gdy lek clabilla jest zażywany z jedzeniem jednakże występują nadal te nudności i ścisk w okolicach zatok. Czy trzeba zmienić leki czy zrobić jakieś dodatkowe badania?
KOBIETA, 28 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Rozumiem Pani niepokój oraz duży dyskomfort związany z odczuwanymi nudnościami, szczególnie że objawy te pojawiają się w dość specyficznych okolicznościach, jakim jest powrót z pracy samochodem. To dobrze, że szuka Pani przyczyny i możliwych rozwiązań.

Leki, które Pani wymieniła - Eztom (zapewne stosowany w leczeniu zapalenia zatok: https://portal.abczdrowie.pl/przedstawiamy-naturalne-leki-na-katar-sienny-ktore-naprawde-dzialaja ), Clabilla (lek przeciwhistaminowy: https://portal.abczdrowie.pl/bilastyna-dzialanie-leki-wskazania-i-przeciwwskazania ) oraz Asertin (leczący ataki paniki: https://portal.abczdrowie.pl/asertin-wskazanie-sklad-dawkowanie-efekty-przeciwskazania-skutki-uboczne ) - mogą mieć różnorodne działania uboczne, w tym wpływ na układ pokarmowy. Nudności są dość powszechnym skutkiem ubocznym wielu leków, w tym antybiotyków i leków przeciwdepresyjnych. Fakt, że objawy zmniejszają się, gdy Clabilla jest zażywana z jedzeniem, może wskazywać na to, że przyczyną nudności może być wpływ tego leku na żołądek.

Dodatkowo, stres również może być czynnikiem wpływającym na układ pokarmowy i wywoływać objawy takie jak nudności, zwłaszcza u osób zmagających się z atakami paniki. Stres może prowadzić do zwiększonej produkcji kwasu żołądkowego lub wpływać na motorykę przewodu pokarmowego, prowadząc do odczuwania dyskomfortu.

Jeśli chodzi o kawę, szczególnie z mlekiem, może drażnić żołądek i również przyczyniać się do Pani dolegliwości, szczególnie na pusty żołądek lub u osób z wrażliwością na kofeinę czy laktozę.

Biorąc pod uwagę Pani obecne leczenie i przeżywane dolegliwości, warto poruszyć tę kwestię z lekarzem prowadzącym. Prawdopodobnie jest wskazane dostosowanie terapii, zmiana leków na mniej obciążające dla żołądka lub wprowadzenie leków łagodzących nudności. Być może lekarz zasugeruje wykonanie dodatkowych badań, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny Pani objawów, jak na przykład problemy z układem pokarmowym.

W międzyczasie, może Pani spróbować zwrócić uwagę na to, co i jak Pani je, unikać spożywania potraw, które mogą zaostrzać objawy, oraz próbować technik relaksacyjnych, które mogą pomóc w redukcji stresu.

Mam nadzieję, że wkrótce uda się znaleźć przyczynę Pani dolegliwości i odpowiednie metody, które przyniosą Pani ulgę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.