Dlaczego mimo przyjmowania leku nie mam okresu?
Witam.Pierwszy raz w zyciu nie dostalam okresu (najprawdopodobniej przez stres dosc silny dwutygodniowy) wiec poszlam do ginekologa .Zrobil mi na miejscu badanie usg dopochwowo i stwierdzil ze nic niepokojacego nie widzi oraz ten zanik miesiaczki to czynnosciowy epizod najprawdopodobniej.Przepisal mi progesteron ktory mialam brac 5 dni i po 5 dniach mial wystapic okres,jednak on nie wystapil.O czym to moze swiadczyc?

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy serdecznie,
progesteron, który Pani otrzymała, to hormon odpowiedzialny m.in. za przygotowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej oraz za utrzymanie ciąży w przypadku zajścia. Przyjmowanie progesteronu może być czasami stosowane w celu wywołania krwawienia. Fakt, że okres nie wystąpił po zażyciu progesteronu, może oznaczać potrzebę dalszej oceny i konsultacji z lekarzem.
Należy także pamiętać, że w wieku około 40 lat kobiety zaczynają doświadczać okresu okołomenopauzalnego, który charakteryzuje się nieregularnymi okresami i stopniowym zmniejszaniem aktywności jajników.
W tej sytuacji zalecamy dalszą współpracę z ginekologiem.
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-po-luteinie
https://portal.abczdrowie.pl/progesteron#niski-progesteron