Kiedy mam rozpocząć przyjmowanie antykoncepcji?

Mam 26 lat. Jakiś czas temu zostałam zdiagnozowana z zespołem policystycznych jajników (rok temu w maju miała trochę podwyższony testosteron i objawy ale usg w styczniu było czyste) i dostałam receptę na progesteron 50 mg by brać 3 razy dziennie przez 10 dni. Niestety nie ogarnęłam liczenia dni i wyjdzie na to że jak skończy się 10 dni to akurat wtedy wyjeżdżam na wakacje i przez cały tydzień miałabym okres wiec całkowicie wakacje są zrujnowane, niestety nie mogę ich przesunąć. Wiem ze powinnam zacząć prac ja tydzień później i nie było by tego problemu ale niestety już wzięłam 3 dni (wczoraj minęły, dziś jest 4) W związku z tym mam pytanie czy lepiej przestać brać luteinę po 5 dniach i możliwie dostać okres dwa dni później (nie wiem na ile to jest gwarantowane jako ze to nie było 10 dni) czy brać przez 18 dni zamiast 10 dni żeby w ogóle nie dostać okresu. Albo może przestać brać po 5 dniach i jak nie dostanę okresu to w dniu wakacji zacząć brać tabletki antykoncepcyjne ale boje się ze wtedy mimotego i tak dostanę okresu na wakacjach i wszystko będzie zrujnowane

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

uważamy, że powinna Pani skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym. Skoro zalecił on przyjmowanie progesteronu przez 10 dni, to nie powinna Pani na własną rękę skracać lub wydłużać czasu kuracji. Nie wiadomo bowiem, jak organizm zareagowałby w takiej sytuacji.

Jeśli zaś chodzi o rozpoczęcie doustnej antykoncepcji hormonalnej, to trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia nieregularnych krwawień lub plamień. Tak się dzieje bardzo często zwłaszcza w pierwszych miesiącach przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Inne pytania o podobnej tematyce znajdują się pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-przyjmowac-progesteron,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ile-mozna-przyjmowac-progesteron,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-przyjmowac-progesteron-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.