REKLAMA

Dlaczego mój maluch nie śpi w nocy?

Witam!

Jestem mama 3,5-miesięcznego chłopczyka. Od samego początku karmię go mlekiem modyfikowanym. W dzień jadł co 3 godz, a w nocy co 4 lub 5. Zjada ok. 160 ml tego mleczka, do tego wypija ok. 400 ml herbatki dziennie. Od jakiegoś tygodnia mój maluch zaczał w dzień jeść co 4 godz., ale w nocy budzi się częściej. Około godz. 21 je butlę przed snem, prześpi ok. 3 godz., potem zje ok. 50 ml i tak co godzinę się budzi, i dalej je. Mam pytanie - czy on sobie pomylił dzień z nocą i dlatego jest głodny w nocy? Czy po prostu nie pojada już sobie na noc samym mlekiem i trzeba mu już podawać np. kaszkę na noc? Waży ok. 7 kg.

KOBIETA ponad rok temu
Lek. Łukasz Kowalski
60 poziom zaufania

Droga Pani!

Zmiany rytmu karmienia niemowlęcia, jego zmienny apetyt itp. mogą występować. Czasem niestety tego typu zmiana bardziej odpowiada maluszkowi i postanawia w tym pozostać. Jednak często są to zmiany przemijające.

Jeśli chodzi o dokarmianie synka przy pomocy kaszek itp., to zalecenia mówią o wprowadzaniu tego typu pokarmów najwcześniej w wieku skończonych 5-ciu miesięcy. Dlatego wstrzymałbym się z ich podawaniem. Spróbowałbym za to podawać zwiększoną ilość pokarmu w dzień (o 10 ml) oraz powoli odchodziłbym od dokarmiania nocnego (w zamian za to w nocy jedynie dopajać herbatką).

Tego typu "zaburzenia" w jedzeniu, jak już napisałem, są częstym zjawiskiem, i najważniejsze w tej sytuacji jest obserwacja, czy zmieniło się coś w zachowaniu dziecka, np. czy nie stało się apatyczne, mniej skore do zabawy, bardziej ospałe, pręży się, jest bardziej drażliwe itp. Tego typu objawy mogą świadczyć o jakiejś chorobie i wymagają konsultacji lekarza pediatry/rodzinnego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego trzylatek nie śpi w nocy?

Witam, mam synka, który w lutym skończy trzy latka. Od urodzenia nie przespał spokojnie ani jednej nocy. NIE WIEM, co mam robić! Próbowałam już wielu rzeczy. Pora usypiania jest codziennie taka sama. Usypia ładnie, ale za jakieś pół, do półtora godziny, budzi się z płaczem, a wręcz z krzykiem i płaczem. Ma cały czas oczy zamknięte. Mówię do niego. Proszę, żeby otworzył oczy i przestał płakać, ale to nie pomaga. Daje mu pić. Też nic! W ogóle nie reaguje. Nawet jak zapalę światło, to nie przestaje płakać. Może to trwać nawet do godziny, a gdy się już uspokoi, to śpi, ale za jakiś czas znowu to się powtarza, nawet do kilku razy w nocy. Byłam u lekarza, zrobił mu badania. Wyszło, że ma lekką anemię. Powiedział mi lekarz, że to jest przyczyną. Dał mu syrop z witaminami, ale to nic nie pomogło. Mam córeczkę młodsza od synka i nie mam z nią takich problemów. Śpi całą noc. Proszę bardzo o pomoc! Nie wiem, co mam robić. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego niemowlę nie śpi spokojnie w nocy?

Witam,mam 7 miesięczną córeczkę,która od jakiegoś miesiąca śpi w nocy bardzo nie spokojnie nie wiem czym to jest spowodowane,zaczynało się od 2 pobudek po smoczka i zaraz grzecznie zasypiała spowrotem teraz już budzi się co godzinę czasem nawet co 40 min i muszę wyciągnąć ją z kołyski bo inaczej się nie uspokoi nie zaśnie spowrotem.ma dwa ząbki dolne już się przebiły wiec nie wiem czy to może być powod,czasem jak się budziła w nocy puszczała bączki myślałam ze to tez może być powód a teraz to już nie mam pojęcia gdzie tu problem
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

może być wiele przyczyn niespokojnego snu niemowlęcia – niejednokrotnie powody te nakładają się na siebie, np. szczególnie dotkliwe ząbkowanie dziecka z przebodźcowaniem w ciągu dnia lub kolki i inne dolegliwości brzuszkowe z rozwijającą się infekcją o charakterze wirusowym. Nie sposób także nie wspomnieć o skokach rozwojowych pojawiających się na przestrzeni pierwszych dwóch lat życia dziecka, którym towarzyszą regresy snu. Jeśli jest Pani zainteresowana, to tę kwestię omawia nasz artykuł: https://parenting.pl/skoki-rozwojowe.

Jeżeli jednak dziecko rozwija się prawidłowo, w ciągu dnia nie wykazuje oznak niepokoju czy złego samopoczucia, ma apetyt i jest pogodne, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw, a stan ten z biegiem czasu minie. Proszę pamiętać, że dziecko wraz ze skończeniem 6. miesiąca życia zaczyna być coraz bardziej ruchliwe, uczy się poznawać nowy świat i ma ku temu coraz więcej narzędzi. Dodatkowo rozpoczyna przygodę z poznawaniem nowych smaków, co jest fascynujące, ale niekiedy zbyt obciążające dla niedojrzałego układu trawiennego. Te wszystkie drobiazgi mogą składać się na niespokojny, przerywany sen nocny. O rozwoju niemowlęcia przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-niemowlaka-7-miesiac.

Dodatkowo dzieci mają zupełnie inną fizjologię snu niż dorośli – u których w nocy dominuje faza snu głębokiego NREM, w przeciwieństwie do dzieci. U niemowląt dominującą jest faza REM, czyli płytki sen, który mogą zakłócić różnorakie bodźce (nawet zapachowe!). Być może więc warto zadbać o spokojny, unormowany i powtarzalny rytm dnia dziecka, a także lekkostrawną kolację. Do tego spoczynek w chłodnej, zaciemnionej i wyciszonej sypialni. To powinno przynieść rezultaty. Tutaj więcej cennych wskazówek: https://parenting.pl/jak-nauczyc-dziecko-przesypiania-calej-nocy.

Być może także ten artykuł Pani pomoże: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty