Dlaczego moja miesiączka tak długo trwa?

Dzień dobry. Jestem po porodzie prawie 10 miesięcy i karmie piersią. Miesiąc temu dostałam pierwsza miesiączkę i trwa ona do dnia dzisiejszego. Jest ona obfita i są też skrzepy nie czuje się źle nie boli brzuch ani nic. Od porodu też niestety nie udało mi się zrzucić zbędnych kg a mam ich troszkę i niestety pomimo że nie jem dużo i karmie waga idzie do góry. Przed ciąża leczyłam się na insulinoopornosc i miałam zdiagnozowany zespół policystycznych jajników.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno z uwagi na IO, jak i zespół policystycznych jajników tak długo utrzymująca się miesiączka powinna być powodem do niezwłocznych konsultacji lekarskich – proszę umówić się na wizytę do ginekologa.

Choć karmienie piersią może wpływać znacząco na cykl miesiączkowy i skutkować niewielkimi zaburzeniami hormonalnymi objawiającymi się nieregularnym miesiączkowaniem to z pewnością nie będzie przyczyną obfitej, przedłużającej się menstruacji. Może ona jednak wskazywać na choroby natury ginekologicznej: mięśniaki macicy lub polipy, ale też stany zapalne czy przerost endometrium lub zespół policystycznych jajników.

O zaburzeniach miesiączkowania w postaci zbyt obfitych menstruacji przeczyta Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/zbyt-obfite-miesiaczki.

Jeżeli ginekolog wykluczy te choroby jako przyczynę długiej, obfitującej w skrzepy miesiączki, konieczne będzie skierowanie się do diabetologa. Insulinooporność to główny powód szybkiego przybierania na wadze, a także zaburzeń miesiączkowania.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/insulinoodpornosc-terapeutyczne-wyzwanie.

Proszę również pamiętać, że duża utrata krwi wskutek długiej miesiączki, a w konsekwencji pojawienie się skrzepów może świadczyć o wystąpieniu anemii z niedoboru żelaza. Stąd też warto, by dodatkowo wykonała Pani podstawowe badania krwi z oznaczeniem poziomu żelaza oraz ferrytyny.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/niedokrwistosc-z-niedoborow-zelaza-kwasu-foliowego-witaminy-b12.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.