Dlaczego moje dziecko zrywa się w nocy?

Witam! Mój syn, gdy skończył miesiąc, zaczął przesypiać całą noc. Teraz ma skończone pięć miesięcy i od niedawna zaczął zrywać się w nocy. Na noc idzie spać ok. 24.00-1.00 w nocy, następnie przebudza się z małym płaczem ze trzy razy na smoczka. Po wetknięciu smoka od razu idzie spać, lecz ok 3.00-4.00 w nocy zrywa się z płaczem i samo wetknięcie smoka nie pomaga. Syna trzeba wziąć na ręce i uspokoić, czasem nawet uśpić, bujać w wózku. Nie raz trwa to godzinę. Zawsze budzi się o tej samej porze. Po takim zarwaniu już jest spokój, nie przebudza się nawet na smoka, aż do pobudki na jedzenie ok 5.00-6.00 rano. Gdy zje, idzie spać i wstaje ok. 11.00, bez żadnego zrywania. Dodam, że w nocy syn nie budzi się na jedzenie, bo próbowałam dawać i nie chciał. Karmię sztucznie od samego początku.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Zachowanie maluszka jest niepokojące, ponieważ dzieci w tym wieku zazwyczaj śpią i jedzą czasem tylko wybudzają się, aby ponownie usnąć po krótkim kontakcie z mamą lub tatą:)

Warto pomyśleć o konsultacji u neurologa dziecięcego, ponieważ takie niespokojne niemowlaki często przychodzą na świat w wyniku długiego porodu albo w wyniku cesarskiego cięcia lub trudnego porodu, w którym zdrowie mamy albo dziecka jest zagrożone.

Często właśnie taki poród może wywoływać pewne neurologiczne zmiany, które może dostrzec tylko neurolog dziecięcy:) Takie zmiany często właśnie przejawiają się w zachowaniu jako niepokój, trudności w zasypianiu, płaczliwość, rozdrażnienie, ogólne pobudzenie.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego moje dziecko tak często budzi się w nocy?

Dzień dobry! Jestem mamą 7-miesięcznego chłopca. Problem dotyczy częstego budzenia się w nocy. Synek ma zachowany rytuał - kąpiel 20:00-20:30, następnie karmienie - dostaje 210 ml mleka zagęszczonego kaszką i zasypia sam w łóżeczku, czasami od razu po zjedzeniu, czasami po 20 minutach. Wtedy przewala się i kręci, do momentu aż wreszcie uśnie. Kolejna pobudka jest ok. 23:00, czasami nawet wcześniej. Jeżeli dostanie smoczka - śpi dalej. Synek dostaje jeszcze mleko ok. 150 ml między 2:00-3:00 w nocy, ale wypija tylko 100 ml i dalej śpi. Herbatkę też wypija, ale po upływie 1,5 godziny znowu się przebudza. Jeżeli dostanie smoka, zasypia. Dodam, że synek ma na dole 2 ząbki. Górnych nie widać. W ciągu dnia zasypia ok. 10:30 i śpi bez przebudzenia ok. 2 godzin, gdzie w nocy tak nie potrafi przespać. Następnie śpi jeszcze 2 razy po 40 min. Jest bardzo pogodny, żywy, bawi się sam. Proszę o pomoc, czym spowodowane są te jego przebudzenia i jak mu pomóc? Nadmienię, że synek jak wstanie ok. 8:00 jest wesoły, radosny i wyspany, nie widać w ogóle zmęczenia. Dziękuję i czekam na odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam:)

Domyślam się, że jest Pani zaniepokojona zachowaniem synka, ale proszę się nie martwić:) Dzieci indywidualnie zaspokajają potrzebę snu - jedne śpią dłużej i potrzebują mniej drzemek w ciągu dnia, inne śpią krótko, często się budzą:)
Niestety trudności i zmienność w zasypianiu oraz realizacja tej potrzeby jest różna i zmienna. Proszę uzbroić się w cierpliwość i w miarę możliwości odsypiać zarwane noce w ciągu dnia, np. z maluszkiem:)

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego moje dziecko w nocy płacze?

Synek 19 miesięcy. Nigdy nie przespał nocy. Od ok 3 budzi się w nocy co godzinę dwie lub na kilka godzin przerwy. Płaczę w nocy. Ibum nie pomaga. To nie ząbki. Higiena snu rytuały przed snem zachowane. Codzienne spacery. W dzień wesoły z apetytem w nocy istny dramat. Krzyk płacz niby chce zasnąć ale nie może. Gdzie szukać pomocy. Neurolog i pediatra mówią że taki typ i wyrośnie.
KOBIETA, 37 LAT 8 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

w przypadku 19-miesięcznego dziecka, które ma problemy ze snem, istnieje kilka możliwych przyczyn, które warto rozważyć, szczególnie jeśli pediatra i neurolog wykluczyli typowo medyczne powody.

Warto rozważyć kilka dodatkowych opcji, w celu uzyskania rozwiązania tego problemu. A mianowicie, można udać się do psychologa dziecięcego, który może pomóc w ocenie ewentualnych problemów emocjonalnych lub behawioralnych, które mogą wpływać na sen. Obecnie są także takie osoby, które zajmują się fachowo oceną wzorców snu. Może trzeba poszukać kontaktu, aby uzyskać szczegółowe zalecenia. Warto również szukać wsparcia i informacji w grupach rodziców z podobnymi doświadczeniami. Czasami wymiana doświadczeń i porad może przynieść nowe pomysły i rozwiązania. Jeśli problemy ze snem będą się utrzymywać, to konieczna będzie dalsza współpraca z lekarzami i specjalistami, aby znaleźć najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla Pani dziecka.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-rad-jak-uspokoic-placzace-dziecko

https://portal.abczdrowie.pl/placz-niemowlecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty