Dlaczego moje powieki są opuchnięte?

Dzień dobry, mianowicie mam problem z oczyma. Bardzo czesto zdarza się , iż powieki są (opuchnięte) tak bym to nazwała, zwykle jedno ma większy worek i jest mniejsze od drugiego. Widac to bardzo mocno, nawet mam pytania w pracy co się stało z moimi oczami bo wczoraj były inne. Kazdego dnia jak się budze jest inaczej. Normalnie mam dosc duze oczy, a jak to się zdarza to są malutkie. Byłam u okulisty i nie zdiagnozował choroby oka. Przy tym czesto mnie szczypią. Od czego to może być ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Wskazana przez Panią dolegliwość może mieć wiele przyczyn. Spuchnięte powieki oczu są dość częstą przypadłością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Opuchnięte okolice oczu mogą wynikać z wielu chorób, jak i również występującej alergii. Dolegliwość ta może wskazywać na zaburzenia krążenia, problemy z sercem, niedoczynność i nadczynność tarczycy, cukrzycę, problemy z nerkami oraz na przewlekłe zapalenie zatok.

W przypadku obrzęku powiek i występowania świądu, można by przypuszczać, że nastąpiła reakcja alergiczna na pewien czynnik. Najprawdopodobniej może być Pani uczulona na jakiś składnik kosmetyków, stosowanych do pielęgnacji lub makijażu twarzy. Bardzo często barwniki zawarte w tuszach do rzęs przyczyniają się do wystąpienia reakcji alergicznych. Jednocześnie alergia wziewna na pyłki, czy roztocza kurzu domowego mogą powodować podobne dolegliwości.

Zalecamy wizytę u lekarza alergologa, który pomoże ustalić przyczynę takich objawów. Prawdopodobnie zostaną Pani zlecone testy skórne alergiczne bądź serologiczne z krwi. Specjalista zdecyduje o możliwościach leczenia, między innymi poprzez stosowanie leków antyhistaminowych, a także odpowiednich kropli i maści do oczu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/opuchniete-powieki-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/obrzek-oka

https://portal.abczdrowie.pl/alergiczne-choroby-oczu-rodzaje

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.