Co robić z opuchlizną powiek?

Dzień dobry. Od kilku miesięcy (kobieta, 25 lat) mam opuchnięte, zaczerwinione i przekrwione górne powieki - przy i ponad linii rzęs. Nastąpiło to miesiąc po przejściu bakteryjnego zapalenia spojówek (wtedy Oxycort mnie wyleczył). Bciągu nic nie pomaga. -reumatologa (jeszcze czekam na wizytę) Robiłam na własna rękę badania na nużeńca - dwa razy - dwa razy wynik negatywny. Nie zmieniałam kosmetyków. Nie nakładam makijażu i zrezygnowałam z soczewek. Powieki i same oczy mnie często swędzą i czasami pieką. Od miesiąca używam kropli starazolin hydrobalans żeby je nawilżyć. Robię ciepłe okłady na powieki a potem masaż. Przemywam potem powieki płynem Demoxoft (po tym płynie z oczu nie wypływa mi wydzielina). Z suplementów stosuje magnez, witaminę D i omega3-6. Cierpię na łojotokowe zapalenie skry głowy, które z czasem się uaktywnia - na inne choroby nie choruje. Próbowałam też odstawić wszystkie leki z nadzieją, że może samo przejdzie - też bez skutku. Co to może być? Gdzie mogę się jeszcze udać czy co robić? Jestem już bezsilna.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. W pierwszej kolejności warto byłoby wykonać pewną diagnostykę, aby wykluczyć różne schorzenia, np. zbadanie tarczycy, gdyż często przy chorobach tego gruczołu pojawia się opuchlizna powiek.

Należałoby więc odbyć stacjonarną wizytę u lekarza endokrynologa oraz oznaczyć TSH, Ft3, Ft4, a także przeciwciała przeciwtarczycowe anty – TPO oraz anty – Tg. Dodatkowo, można wykonać pełną morfologię wraz z CRP, poziom glukozy, insuliny, prolaktyny, kortyzolu, testosteronu oraz prób wątrobowych i kreatyniny w surowicy krwi. Specjalista po analizie dotychczasowych badań będzie mógł podjąć właściwe kroki postępowania.

Czasami zdarza się sytuacja, że opuchnięte powieki wynikają z chorób nerek, gdzie dochodzi do gromadzenia się wody w organizmie.

Można również rozważyć reakcję alergiczną jako przyczynę obrzęku i przekrwienia powiek. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem alergologiem, który po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz leczeniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/obrzek-oka

https://zdrowie.parenting.pl/przyczyny-obrzeku-powiek

https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-choroby-i-wady-wzroku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.