Co robić z opuchlizną powiek?

Dzień dobry. Od kilku miesięcy (kobieta, 25 lat) mam opuchnięte, zaczerwinione i przekrwione górne powieki - przy i ponad linii rzęs. Nastąpiło to miesiąc po przejściu bakteryjnego zapalenia spojówek (wtedy Oxycort mnie wyleczył). Bciągu nic nie pomaga. -reumatologa (jeszcze czekam na wizytę) Robiłam na własna rękę badania na nużeńca - dwa razy - dwa razy wynik negatywny. Nie zmieniałam kosmetyków. Nie nakładam makijażu i zrezygnowałam z soczewek. Powieki i same oczy mnie często swędzą i czasami pieką. Od miesiąca używam kropli starazolin hydrobalans żeby je nawilżyć. Robię ciepłe okłady na powieki a potem masaż. Przemywam potem powieki płynem Demoxoft (po tym płynie z oczu nie wypływa mi wydzielina). Z suplementów stosuje magnez, witaminę D i omega3-6. Cierpię na łojotokowe zapalenie skry głowy, które z czasem się uaktywnia - na inne choroby nie choruje. Próbowałam też odstawić wszystkie leki z nadzieją, że może samo przejdzie - też bez skutku. Co to może być? Gdzie mogę się jeszcze udać czy co robić? Jestem już bezsilna.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Czy jaskra jest chorobą ludzi starszych?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. W pierwszej kolejności warto byłoby wykonać pewną diagnostykę, aby wykluczyć różne schorzenia, np. zbadanie tarczycy, gdyż często przy chorobach tego gruczołu pojawia się opuchlizna powiek.

Należałoby więc odbyć stacjonarną wizytę u lekarza endokrynologa oraz oznaczyć TSH, Ft3, Ft4, a także przeciwciała przeciwtarczycowe anty – TPO oraz anty – Tg. Dodatkowo, można wykonać pełną morfologię wraz z CRP, poziom glukozy, insuliny, prolaktyny, kortyzolu, testosteronu oraz prób wątrobowych i kreatyniny w surowicy krwi. Specjalista po analizie dotychczasowych badań będzie mógł podjąć właściwe kroki postępowania.

Czasami zdarza się sytuacja, że opuchnięte powieki wynikają z chorób nerek, gdzie dochodzi do gromadzenia się wody w organizmie.

Można również rozważyć reakcję alergiczną jako przyczynę obrzęku i przekrwienia powiek. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem alergologiem, który po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz leczeniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/obrzek-oka

https://zdrowie.parenting.pl/przyczyny-obrzeku-powiek

https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-choroby-i-wady-wzroku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty