Dlaczego nadal odczuwam ból po operacji przepukliny?

Czy ból po operacji przepukliny pachwinowej po pół roku jest normalny? Pół roku temu miałam operację przepukliny pachwinowej metoda Liechtensteina. Do tej pory po aktywnościach fizycznych - jeździe na rowerze, czy nawet dłuższym spacerze - występuje ból. Nie jest on w miejscu blizny, lecz nad nią.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że aktualnie towarzyszą Pani takie nieprzyjemne dolegliwości, które na pewno obniżają komfort życia oraz utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Z przedstawionego opisu wynika, że została Pani poddana w przeszłości zabiegowi usunięcia przepukliny pachwinowej metodą Lichtensteina. To powszechnie stosowana metoda hernioplastyki, w której wykorzystuje się metodę beznapięciową. Zastosowane są w tym wypadku specjalistyczne siatki z tworzywa sztucznego, a nie tkanki chorego. Taki zabieg może nieść wiele korzyści, a także sprzyjać szybszemu powrotowi do sprawności.

Po takiej operacji, należy stosować się według zaleceń lekarza, przede wszystkim po zabiegu powinno się przez miesiąc unikać dźwigania i podnoszenia ciężkich przedmiotów, uprawiania sportów, czy zwiększonej aktywności fizycznej.

Dolegliwości bólowe i pewien dyskomfort mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy, ale należy podkreślić, że jest to sprawa indywidualna. Każdy organizm jest inny w różny sposób dochodzi do siebie. Istnieje niewielka grupa pacjentów, którzy mogą mieć pewne objawy bólowe przez dłuższy jeszcze czas, jednakże każda taka sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem chirurgiem.

Ze względu, ze trudno nam ocenić Pani aktualny stan zdrowia, zalecamy wizytę u lekarza, aby rozwiał wszelkie wątpliwości i określił stan po zabiegu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pachwinowa-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pachwinowa-i-brzuszna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.