Dlaczego nie mogę kichnąć?

Mam takie pytanie zablokował mi się odruch kichania nie mogę kichnąć już tydzień mrowienie jest w nosie i mimo wąchania pieprzu i przeróżnych metod nie da się bardzo mnie to irytuje bo zawsze sporo kichałam czy powinnam coś z tym zrobić czy nie martwić się tym czy brak kichania jest szkodliwy dla organizmu? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Problem, o którym Pani pisze jest dość nietypowy, ale może występować u wielu osób z różnym nasileniem.

Kichanie jest ważną reakcją obronną organizmu, w wyniku czego dochodzi do oczyszczaniu śluzówki nosa z zanieczyszczeń, patogenów i alergenów. Podczas tej czynności następuje obkurczanie mięśni międzyżebrowych i brzucha, a także zamykania się krtani. Następuje wytworzenie nadciśnienia w klatce piersiowej, co skutkuje odblokowaniem krtani. Należy podkreślić, że podczas jednego kichnięcia wydychanych jest około 40 000 kropli. Istotną kwestią jest fakt, że nie powinno się wstrzymywać odruchu kichania.

Czasami zdarza się sytuacja, że pomimo potrzeby, nie można kichnąć, aby oczyścić drogi oddechowe. Przyczyn takiego stanu może być wiele, a są nimi między innymi: przewlekłe bóle głowy, problemy neurologiczne, silne alergie wziewne, choroby i stany zapalne zatok, czy zatkany nos.

Istnieje kilka sposób pomocnych w wywołaniu odruchu kichnięcia, a zaliczyć można do nich: uciskanie brwi, wąchanie przyprawy, poruszanie chusteczką w nosie, czy patrzenie w jasny punkt. Należałoby jednak podkreślić, że każda osoba inaczej reaguje, więc nie u wszystkich może to zadziałać.

Ze względu na pewną odległość, bardzo trudno jest ocenić Pani problem, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub laryngologiem, jeśli problem będzie się nasilał lub powtarzał.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-kichac-i-nie-zarazac-innych

https://zdrowie.parenting.pl/sucha-sluzowka-nosa-a-zatoki

A odpowiedź na podobne pytanie może Pani poczytać pod poniższym postem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-moga-swiadczyc-problemy-z-kichaniem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.