Dlaczego nie spóźnia mi się okres?

Witam, 27 sierpnia zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne Vines. Jest to mój pierwszy raz z tabletkami. Okres miałam od 20 do 25 sierpnia. 6 września współżyłam z chłopakiem bez zabezpieczenia, jednak nie skończył we mnie. Późniejsze razy tak samo z finałem poza mną. Dziś jest 19 września i nie mam okresu. Czy jest to spowodowane tabletkami lub możliwością ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej nie występuje miesiączka, lecz krwawienie z odstawienia – sztucznie indukowana reakcja organizmu na spadek poziomu hormonów we krwi. Pojawia się około 2.-4. dnia od rozpoczęcia zażywania tabletek placebo, które nie zawierają hormonów, lecz jedynie mają zniwelować ryzyko przypadkowego pominięcia pigułki aktywnej. Może się zdarzyć, że w danym cyklu moment pojawienia się krwawienia ulegnie przesunięciu lub krwawienie nie pojawi się wcale – takie sytuacje mają miejsce zwłaszcza w pierwszych miesiącach stosowania antykoncepcji. Zawsze jednak należy w takim przypadku wykluczyć ciążę. Więcej o antykoncepcji i jej skuteczności pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna.

Natomiast w nawiązaniu do Pani pytania, to trudno powiedzieć, czy właśnie taka sytuacja ma miejsce, gdyż istnieje ryzyko, że ochrona antykoncepcyjna nie została zachowana. Powinna Pani zażyć 1. tabletkę hormonalną pierwszego dnia cyklu, to jest pierwszego dnia krwawienia, czyli 20. sierpnia. Niekiedy producenci tabletek antykoncepcyjnych dopuszczają możliwość rozpoczęcia stosowania pigułek 2. lub 3. dnia cyklu, ale nie później. W związku z tym, choć ryzyko zapłodnienia z uwagi na brak wytrysku w drogach rodnych jest niewielkie, warto wykonać test ciążowy.

O tym, jak poprawnie zażywać pigułki antykoncepcyjne mówi ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.