Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego od ponad roku mam mrowienie i drętwienie twarzy?

Witam mam zapytanie m od ponad roku mrowienia drętwienie twarzy ust czasami m uczucie mrowek w głowie też jakby takie drętwienie byłam u neurologa na początku stwierdził stwardnienie rozsiane potem bo zbadaniu miał wątpliwości czy to faktycznie to. Obecnie od lat choruje na nerwice biorę sypmramol od listopada zeszłego roku i doraźnie tranxene 10 mg niby organizm się uspokoił ale martwią mnie te mrowienia czy to może być od nerwicy
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Szanowna Pani, ustalenie faktu istnienia u Pani od lat tzw. nerwicy wymaga badania i obserwacji przez specjalistę neurologa lub specjalistę psychiatrę. Potwierdzone przez specjalistę schorzenie tzw. czynnościowe, nieorganiczne, o obrazie nerwicy wymaga systematycznego leczenia metodą psychoterapii przez licencjonowanego psychoterapeutę. Dodatkowo, oprócz psychoterapii w nerwicy można stosować czasowo pod nadzorem specjalisty neurologa lub specjalisty psychiatry, wg ustalonych przez nich reguł, wspomagająco farmakoterapię. O ile w późniejszym czasie niż pojawienie się objawów nerwicowych, od ponad roku wystąpiły u Pani objawy wskazujące neurologowi na obecność cech stwardnienia rozsianego, to wymagane było zweryfikowanie tego rozpoznania co najmniej w oparciu o badania MR ośrodkowego układu nerwowego i płynu mózgowo-rdzeniowego drogą nakłucia lędźwiowego na obecność prążków oligoklonalnych oraz wykluczenie obecności neuroboreliozy. Jeśli od 5-ciu miesięcy stosuje Pani Sympramol i doraźnie Tranxene odczuwając poprawę, to należy być dobrej myśli co do możliwości wyleczenia z przestrogą, że codziennie stosując Tranxene przez ponad 3 tygodnie nabawia się zwykle uzależnienia benzodwuazepinowego. Groźba ta skłania do ponaglenia decyzji o zmianie farmakoterapii. Opisane przez Panią dolegliwością wskazują na możliwość spotęgowania się zaburzeń nerwicowych do tzw. konwersji ( somatyzacji objawów pierwotnych zaburzeń czynnościowych ) o cechach utajonej tężyczki, która często towarzyszy stanom nerwicowym. Z tego względu specjalista neurolog po kontrolnym zbadaniu Pani może zalecić dodatkowe badania, które obiektywizują istnienie tężyczki. Są to, np.: próba tężyczkowa w EMG, poziom wapnia zjonizowanego, pełny jonogram i zawartość PTH we krwi. Wszelkie te zaburzenia są odwracalne i uleczalne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy